Депутатите ще гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” в четвъртък. 

Вотът беше внесен от "Възраждане" и подкрепен на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Мотивът е провал във външната политика на правителството.

Снимки: БТА

В четвъртък гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” (ОБЗОР)

До решението за гласуване на вота на недоверие в четвъртък се стигна след разточителен дебат от сутринта в парламента в сряда.  

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов  го обоснова в пленарната зала, но по време на изказването му голяма част от депутатите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ напуснаха залата. От ПП-ДБ вече обявиха, че ще внесат нов вот на недоверие, обаче след като страната ни получи конвергентен доклад.

За да мине вотът, той трябва да бъде подкрепен от повече от половината депутати - т.е. да получи поне 121 гласа “за”.

Споровете на народните представители започнаха с представянето на вота от лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

"Внесеният вот на недоверие към правителството на Росен Желязков е в резултат от системен и последователен провал във външната политика на Република България. Поредно българско правителство избира пътя на сляпо подчинение към брюкселската администрация вместо да отстоява интересите на българския народ, каквато е основната му функция."

Дебатът

Министърът на външните работи Георг Георгиев обаче отговори на обвиненията за провал във външната политика така:

"В съвкупност на всички решения, вземани през годините от НС и редица правителства, ние имаме тази позиция в момента на страна уважавана и авторитетна. Такава, която по нито един начин няма да се съглася особено с разгласяната от народни представители теория, че се подчинява и сляпо следва."

Снимка: БТА

В разискванията между депутатите се породи дискусия за евроатлантическия път и интеграция на България.

„В българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са по принцип против членството на България в него“, каза Тома Биков от ГЕРБ.

И добави:

„И аз твърдя, че съзнателно или несъзнателно този вот е израз на тази тенденция. И може би е време да отворим и разговора не просто за това какво отношение вземаме по една или друга политика в рамките на ЕС, а изобщо дали мястото на България е в Европейския съюз. Проблемът, който виждам и в този момент дори, е липсата на част от онези, които са „за“ членството на България в ЕС и твърдят, че са част от този консенсус.“

В четвъртък гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” (ОБЗОР)

Радостин Василев се обърна към Тома Биков с това, че  МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО.

„Но иска отстояване на национално отговорна българска позиция в тези съюзи, а не на налаганата повече от 15 години позиция “Yes, sir”. Г-н премиер, слушах внимателно вашият външен министър. В рамките на почти 20 минути за съжаление аз почти нищо не разбрах. Но разбрах, че г-н външният ни министър според мен страда от едно заболяване, което се нарича логорея. То е част от шизофренията и маниакалните състояния и се характеризира с изключително много думи - празнословни.“

Снимка: БТА

Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов обоснова защо неговата политическа формация подкрепя вота:

„Искам ясно да стане на всички български граждани, че това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или проруски, а това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика, при положение че нямаме вътрешна такава.

В четвъртък гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” (ОБЗОР)

А Станислав Анастасов от „ДПС – Ново начало“ коментира, че вносителите на вота на недоверие много пъти са заявявали, че искат България да напусне всички международни организации:

„Българският национален интерес за нас от „ДПС – Ново начало“ е ясен и това е интересът на хората. А няма абсолютно никакво съмнение, че интересът на хората е България да бъде член на най-силния отбранителен съюз, а именно НАТО, както и на ЕС.“

И от ДПС-ДПС видяха антиевропейски мотиви във вота на недоверие, което Танер Али от същата формация определи като несъвместимо с позициите на формацията на Доган:

Евроскептицизмът като основен водещ фактор за причините, обединили партиите вносители на вота на недоверие към правителството на г-н Росен Желязков е в разрез с нашите дългогодишни политически усилия страната ни да завърши успешно европейската ни перспектива. Ние няма да подкрепим този вот на недоверие към правителството на г-н Росен Желязков.“

Въпреки че и двете групи – „ДПС – Ново начало” и „Демокрация, права и свободи – ДПС” подкрепят кабинета, се стигна до спор и размяна на реплики в залата. Напрежението обаче не ескалира.

А след като от ПП-ДБ се върнаха в залата, съпредседателят на парламентарната група Кирил Петков заяви категорично, че няма да подкрепят вота на недоверие.

Ние няма да подкрепим вота на недоверие, но няма да подкрепим и правителството. Няма да подкрепим не само този вот на недоверие, никой вот на недоверие  няма да подкрепим до датата за еврозоната, която се очаква през юни. И да, на следващия ден след като имаме определена дата, ще внесем, или поне ще иницираме вот на недоверие”, каза Петков.

В четвъртък гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” (ОБЗОР)

Тошко Йорданов от ИТН му отвърна, че работата за влизането ни в еврозоната трябва да започне точно след получаването на конвергентния доклад:

„Защото синхронизацията, въвеждането на правилата и цялата подготовка на страната за приемането на еврото и плавното му функциониране ще започне оттам нататък с огромна сила. Всъщност те ще саботират собствените си изказвания, но политическата шизофрения не е запазена марка само на „Възраждане”, а и на ПП-ДБ.” 

В четвъртък гласуват вота на недоверие на кабинета “Желязков” (ОБЗОР)

Йорданов допълни, че Народното събрание безсмислено е загубило един ден от работата си.

Премиерът съзря опит за вклиняване на раздор

Този вот на недоверие няма толкова за цел да нанесе упрек към правителството в рамките на два месеца управление на Изпълнителната власт. Знаете всички, че политически това е някакъв опит за вклиняване на раздор между партиите в управляващата коалиция.

Това коментира премиерът Росен Желязков в началото на днешното правителствено заседание. Той посочи, че "сме много по-устойчиви, за да не се подвеждаме по мотивите и предмета на дебата". 

“България над 3 десетилетия е избрала своя ценностен модел на развитие и посоката си. И това е демокрацията. България е част от Европа, от колективната система на защита на националната си сигурност и интегритет. И това е неотклонната позиция, която това правителство ще следва”, заяви Желязков.

дарик

Освен това  премиерът каза, че ще приемат решение, с което ще бъдат отпуснати близо  35 милиона лева от бюджета на ДОО за великденска добавка на близо 700 000 пенсионери, които живеят под линията на бедност.

“Независимо от всички недобронамерени коментари по темата – искам да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност, който българското общество – не правителството, не държавата, а българското общество прави, за да може да бъдат посрещнати Светлите великденски празници”, заяви премиерът.

Вицепремиерът определи като странен мотива за провал във външната политика

Вицепрезидентът Илияна Йотова определи предстоящия вот на недоверие срещу кабинета „Желязков” като нормална парламентарна практика, но поводът в случая, а именно провал във външната политика, бил "малко странен". 

Така или иначе - това е право на всяка една парламентарна група. Намерили са подписите, направили са вот на недоверие”, подчерта тя.

Снимка: БТА

Йотова открои други важни теми, които според нея, трябва да бъдат засегнати. Тя изрази очакване да бъдат обсъдени три ключови теми, първата - бъдещото участие на страната в „Коалицията на желаещите” и какви ще бъдат поетите ангажименти; втората - позицията на България относно използването на средства от Кохезионния фонд за новата платформа на Европейската комисия „Готовност” и третата - както и стратегическият подход за Черно море, който предстои да бъде предложен от ЕК.

Снимка: БТА

По повод решението на „Демокрация за права и свободи” - ДПС да продължи да подкрепя кабинета, тя заяви:

„След решението на Конституционния съд, след разместването в Народното събрание, след деветте партии вътре - продължавам да смятам, че управляващата коалиция е още по-стабилна от гледна точка на мнозинството, отколкото беше преди”, е мнението на вицепрезидента.