
Вотът на недоверие на „Възраждане“ срещу кабинета "Желязков" влиза в залата на Народното събрание. Лидерът на партията Костадин Костадинов го обоснова, но по време на изказването му голяма част от „Продължаваме промяната – Демократична България“ напуснаха залата. От ПП-ДБ вече обявиха, че ще внесат нов вот на недоверие, обаче след като страната ни получи конвергентен доклад.
Вотът на недоверие, който се разглежда днес, е подкрепен от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“. За да мине вотът, той трябва да бъде подкрепен от повече от половината депутати - т.е. да получи поне 121 гласа “за”.
Споровете на народните представители започнаха с представянето на вота от лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
"Внесеният вот на недоверие към правителството на Росен Желязков е в резултат от системен и последователен провал във външната политика на Република България. Поредно българско правителство избира пътя на сляпо подчинение към брюкселската администрация вместо да отстоява интересите на българския народ, каквато е основната му функция."
Министърът на външните работи Георг Георгиев обаче отговори на обвиненията за провал във външната политика така:
"В съвкупност на всички решения, вземани през годините от НС и редица правителства, ние имаме тази позиция в момента на страна уважавана и авторитетна. Такава, която по нито един начин няма да се съглася особено с разгласяната от народни представители теория, че се подчинява и сляпо следва."
В разискванията между депутатите се породи дискусия за евроатлантическия път и интеграция на България.
„В българското общество има групи от хора, които не просто имат известни недоволства от определени политики в ЕС, а са по принцип против членството на България в него“, каза Тома Биков от ГЕРБ.
Биков призова ПП-ДБ да се върнат в залата и да гласуват против този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС. Председателят на МЕЧ Радостин Василев се обърна към Тома Биков с това, че неговата формация не иска напускане на ЕС и НАТО.
