
Доста често хората общуват, пеят и се шегуват, използвайки чужди езици.
Това прави навлизането на чуждици по-лесно, особено ако думата няма еквивалент на български. С всяко следващо поколение броят на чуждиците се увеличава. Съществуват различни мнения за чуждиците и тяхната функция на обезличаване на езика. Паралелно с това, съвременните говорими езици продължават да съществуват и да се обогатяват.
Катя от Киев учи български от уважение към държавата
Като изключим общите приказки за глобален свят и полиглотни нации, свързващи конкурентоспособни икономики; многобройни изследвания показват, че мозъците на хора, знаещи два или повече езика, са по-развити от онези, които знаят само един. Измененията са качествени. Изразяват се в дълбочината на разсъжденията, изпълняването на няколко задачи едновременно (мултитаскинг), бързо помиряване на противоречиви идеи в ума, изразходване на по-малко енергия за мисловните дейности, по-рядка умора и запазване на когнитивните способности за по-дълго с напредване на възрастта.
Психолог пред Дарик: Реформата в приобщаващото ни образование е изоставена
Мозък, употребяващ чуждици и други езици, не е непременно по-умен, но се оказва много по-гъвкав и находчив. Не съществува точно определен ранен период, в който детският мозък започва усвояването на втори език или осмислянето на чужди думи. Човешката слухова система е напълно развита още в третия триместър. Най силното нещо, което бебето чува, е гласът на майката и езикът или езиците, на които тя говори. Ранното учене на чужд език развива мозъчния център за пространственото мислене при децата и влияе благоприятно на опорно-двигателните функции на организма.
В света има 6800 езика. Ученето на нови и взаимодействието им едва ли ще докара до тяхното взаимно унищожаване или омаловажаване. Многоезичният мозък дори има по-голяма резистентност срещу болестта на Алцхаймер и различни форми на деменция. Това, което прави езиците специални, е възможността на многобройни комбинации генериране на богат речников запас. Тези процеси развиват хипокампуса на мозъка, като подпомагат и засилването на структурата и плътността на сивото вещество. Прекият резултат е много по-добро фокусиране и засилване на краткосрочната памет при извършване на дейности.
Резервираността към чужди думи и езици не би следвало да бъдат причина за заличаването на езика. Те могат да бъдат полезен инструмент за развитието на на човек в един многообразен и свързан свят.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Деветокласници от ППМГ - Враца показаха научни умения в бинарен урок по химия и английски език
- 21 февруари - Международен ден на майчиния език
- „Льольо”, „смотльо” и „кръчмар”: Какъв беше езикът на политиците през 2024 г?
- Пловдивското читалище „Мустафа Кемал Ататюрк“ стартира проект, посветен на глухите хора