
Древна лунна скала, паднала на Земята в Африка, пренаписва познанията ни за лунните вулкани.
Редкият метеорит с уникалния си химичен състав запълва празнина от милиарди години в пробите от лунни скали и предполага, че Луната е имала вътрешни източници на топлина, които са съществували векове наред.
Метеоритът на 2,35 милиарда години е открит в Африка през 2023 г. Той разкрива, че Луната е била вулканично активна много по-дълго, отколкото се смяташе досега.
Изследването е представено преди дни на световна среща по геохимия на конференцията „Голдшмит“ в Прага. Съобщение за лунната скала е публикувано в платформата на научната организация EurekAlert!.
Според анализа, направен от учени от Университета в Манчестър, Великобритания, образуването на скалата е датирано към период, от който съществуват малко лунни проби. Според експертите скалата е най-младият базалтов лунен метеорит, откриван на Земята.
Неговият рядък геохимичен профил го отличава от тези, върнати от мисии до Луната, като химическите доказателства сочат, че вероятно се е образувал от поток от лава, който се е втвърдил след излизането си от дълбините на Луната.
Д-р Джошуа Снейп, който представя изследването пред 4000 присъстващи делегати, нарича извадката „случайна“.
„Просто се e случило така, че това парче е паднало на Земята. То разкрива тайни за лунната геология без огромните разходи за космическа мисия“, посочва той в съобщение до медиите.
Ученият допълва, че лунните скали, донесени от мисии, са ограничени до непосредствените райони около местата за кацане на тези мисии.
Според учените тази скала е паднала на Земята след удар на метеорит или астероид, което би могло да се случи навсякъде по повърхността на Луната.
„Възрастта на пробата е особено интересна, защото тя запълва почти милиард години празнина в историята на лунните вулкани“, посочва д-р Снейп.
„Тя е по-млада от базалтите, събрани от мисиите „Аполо“, „Луна“ и „Чанг'е 6“, но по-стара от много по-младите скали, донесени от китайската мисия „Чанг'е 5“.
Геохимичен отпечатък, запазен от момента на образуването ѝ – сочи, че скалата произхожда от източник във вътрешността на Луната - с необичайно високо съотношение уран-олово.
Тези химически следи могат да помогнат за идентифициране на механизмите, които са позволили периоди на непрекъснато вътрешно генериране на топлина на Луната.
„Лунните скали са рядкост, така че винаги е интересно, когато открием нещо, което се откроява и изглежда различно от всичко останало“, посочват учените.
„Има още много какво да се научи за геоложкото минало на Луната. Тази скала ще ни насочи къде да се приземяват бъдещи мисии за връщане на проби“, допълват още те.
Според изследователите, финансирани от Кралското общество, метеоритът от 311 грама е един от 31-те лунни базалта, официално идентифицирани на Земята, предаде bTV.
