Учени от Великобритания обучиха система с изкуствен интелект (ИИ) да следи състоянието на кораловите рифове и всичко това с помощта на "песента" им.
Звуковият пейзаж на кораловите рифове е сложен и разнообразен, а рибите и другите същества създават голямо разнообразие от звуци, които могат да послужат за наблюдение на здравословното състояние на даден риф.
Процесът на анализ на тази звукова среда обаче често може да бъде трудоемък и да отнеме много време, и именно тук идва ролята на изкуствения интелект.
В рамките на ново проучване изследователи от Университета в Ексетър представят компютърен алгоритъм на записи на здрави и разрушени рифове, като обучават машината да ги различава.
След това системата анализира нови записи и успява да определи правилно здравето на рифа в 92% от случаите, казва екипът.
Защо страхът от дълбока вода е реален
„Може и да не ви хрумне изобщо, когато ги гледате, но кораловите рифове всъщност са много шумни места", каза Бен Уилямс, водещ автор на изследването.
„В процъфтяващ риф можете да чуете щракащи скариди, които звучат като "пукане на лагерен огън на заден план", разказа той.
Освен това се чуват всички видове звуци от различните риби, които могат да бъдат като крясъци, мърморене и почукване – все неща, които не бихте очаквали да дойдат от риба.
От друга страна, звуковият фон на разрушения риф може да бъде "много по-безлюден", каза Уилямс.
Топ 10 на най-добрите дестинации за гмуркане през 2022 година (снимки)
Много често липсва "допълнителната сложност" на рибните звуци - рибите общуват, хранят се, защитават се и т.н.
Използване на изкуствен интелект за опазване на кораловите рифове
Проследяването на състоянието на кораловия риф чрез звуковия му фон е лесен начин да се научи какво е състоянието на местообитанието му, без да се налага да се използват визуални методи като изпращане на експертни водолази.
"Можем просто да пуснем хидрофон във водата, да го оставим за седмици или месеци и да получим този наистина лесен за събиране дългосрочен набор от данни", твърди Уилямс.
Анализирането на всички тези данни е друга тема.
"Трябва да ги прослушаме и да преброим записите на рибите, които чуваме, което отнема цяла вечност и е наистина сложно", каза той.
Но и в този случай изкуственият интелект може да помогне за автоматизиране на процеса, позволявайки анализиране на записите много по-бързо и много по-точно, обясни той.
"Така че в случая имаме двойна победа."
Учените се надяват подобна технология да допринесе за опазването на оставащите в света коралови рифове, които са жизненоважни показатели за промените в околната среда и са особено уязвими от тях.
По данни на Програмата на ООН за околната среда (UNEP), около 25 до 50 % от кораловите рифове в света са унищожени, а други 60 % са застрашени.
Тези рифове са жизненоважен източник на храна и доходи, а също така защитават бреговете на ниско разположените островни държави.
Според UNEP около 850 милиона души живеят в радиус от 100 км от коралов риф и извличат някаква икономическа полза от екосистемите им.
Топ 10 на най-добрите дестинации за гмуркане през 2022 година
Записите, използвани в проучването на Университета на Ексетър, са направени в рамките на проекта за възстановяване на кораловите рифове на „Марс”, който възстановява силно увредени рифове в Индонезия.
В бъдеще работата на екипа може да бъде разширена и да обхване места по целия свят, за да подпомогне други проекти за възстановяване.
"Сега искаме да изпратим записващи устройства по целия свят: До Малдивите, до Големия бариерен риф, до Мексико, до много различни места, където имаме партньори, които могат да събират подобни данни", каза Уилямс.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм