
Намаляване на митата до 10% за вноса на стоки и суровини в САЩ от повечето държави, обяви американският президент Доналд Тръмп. Реципрочните мита, въведени от него миналата сряда, се отлагат с 90 дни, стана ясно от пост на държавния глава на Америка в социалната му мрежа The Truth. В същото време Тръмп обяви, че вдига тарифата на митата за Китай до 125%. Американският президент обясни промяната в мнението си с факта, че повече от 75 страни са се обърнали към него с призив за преговори. Но по думите му Китай е показал липса на уважение към световните пазари, заради което Тръмп е решил да увеличи още повече митото върху китайския внос.
Тръмп първо наложи на Китай 10% мита, а бързо след това допълнителни 20%, мотивиран от ролята на китайците в производството на фентанил, който е в основата на сериозната криза с опиоидните вещества в САЩ, предаде Франс Прес, цитиран от БТА. За да намали търговския дефицит с Китай, Тръмп увеличи миналата седмица митата на 34%. След това и Пекин отвърна с 34% мита върху всички американски продукти. След тази ответна мярка, Тръмп добави 50% към митата и така се получиха общо 104%. Китай отвърна с 84% и след няколко часа Тръмп обяви, че свръхмитата ще са от 125%.
Останалата част от продуктите, влизащи в САЩ от други точки на света, от миналата седмица са засегнати от мита от 10%. Десетки страни трябваше да бъдат обложени с допълнителни мита, сред които и страните от Европейския съюз (ЕС). Но Тръмп реши да паузира именно тези допълнителни мита за 90 дни. Това означава, че остава само въведеното от миналата седмица мито от 10%. За ЕС и това е важно увеличение, защото средно досегашните мита бяха под 3 процента за европейската продукция, влизаща в САЩ. А от всички продукти, внасяни в САЩ, над 87% бяха облагани с мито под 10% през 2023 г., според данни на Световната търговска организация.
Канада и Мексико сега не са в центъра на вниманието, но те бяха първите жертви на тенденцията на Тръмп да налага мита. Двете страни са обвинявани от Тръмп, че не се борят достатъчно с трафика на фентанил.
Въпреки споразумението за свободна търговия между САЩ, Канада и Мексико, Тръмп наложи 25% мито върху продукцията, идваща от тези две страни и 10 процента мито върху канадските енергийни продукти. Канада започна да отвръща на удара, но Мексико все още отлага отговора си. Тръмп направи стъпка назад, като отмени временно митатата върху продуктите, влизащи в САЩ в рамките на тристранното споразумение за свободна търговия, което представлява почти половината от обмена между трите страни. Паузата е все още в действие за тези две държави.
Тръмп подхваща с мита не само търговски партньори. Той се опитва да защитава и националните промишлени отрасли и да подтиква към масирани инвестиции в САЩ. С тази логика той наложи мита върху стоманата и алуминия в средата на март. Тези 25-процентни тарифи засегната на първо място Канада, която е основен доставчик, но също и Австралия, Япония и ЕС
Наложени бяха и 25 процента върху автомобилите, като целта е да бъдат подтикнати автомобилоконструкторите да се върнат към производството на коли и резервни части в САЩ. Тук Канада и Мексико са засегнати. Японски, южнокорейски и европейски компании също са под прицела на това мито.
Други отрасли също очакват облагане. Тръмп на няколко пъти спомена дървесината, като тук той отново ще нанесе удар на първо място на Канада. Той споменава и за мита на фармацевтичните продукти и на полупроводниците.
ЕК е доволна от решението на Тръмп
Европейската комисия (ЕК) приветства решението на Тръмп за отлагане на реципрочните мита. Според председателя на комисията Урсула фон дер Лайен “това е важна стъпка за стабилизиране на световната икономика”.
“Ясните и предвидимите условия са от съществено значение за работата на веригите за търговия и доставки. Митата са данъци и само вредят на бизнеса и потребителите”, добавя тя.
Също така Фон дер Лайен посочи, че ЕС остава готов за преговори със САЩ за постигане на взаимноизгодна търговия.
