Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни "реципрочни мита" за страни от целия свят, съобщиха БТА. Той направи това в реч в Розовата градина на Белия дом.

"Ще ги обложим с мита, които са приблизително наполовина на равностойността, с която те ни облагат в момента", каза той, докато изброяваше новите американски мита по отделните области, в които се въвеждат.

Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни, отбелязват агенциите.

ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%.

"По мое мнение това един от най-важните дни в американската история. Това е нашата декларация за икономическа независимост. Сега е наш ред да благоденстваме", добави Тръмп.

По думите на републиканеца с тази стъпка САЩ "застават зад американския работник".

"Нашата страна и данъкоплатци през последните 50 години бяха ограбвани, но това повече няма да се случва", допълни Тръмп.

Начало на нова златна ера

Републиканецът твърди, че за САЩ започва нова "златна ера".

Той рекламираше вчерашния ден като "ден на свободата".

Налагането на реципрочни мита означава, че САЩ ще увеличават митническите ставки съразмерно на вземаните от тях налози от другите страни, но американските мита все пак ще остават по-ниски от митата на търговските партньори на Вашингтон.

Откакто се върна в Белия дом, Тръмп разчита на митата като на основен лост за политическо въздействие, както правеше и при първия си мандат.

Преди това той наложи мита на вноса на изделията от алуминий и стомана, обложи с 25% импорта на автомобили и авточасти, въведе такси за абсолютно всички стоки от Китай и взе на мушка и съседите Канада и Мексико.

Митата за леките коли удрят най-тежко Европа и германския пазар.

Митата имат последици за потребителите

Митата върху вноса са подобни на данъците. Те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса - в случая компаниите в САЩ.

Много е вероятно те да не поемат изцяло за своя сметка оскъпяването на продукта, а просто да го прехвърлят на крайния потребител, което ще доведе до покачване на цените, а оттам може би и до инфлация.

Целта на Тръмп е американските компании да спрат да внасят от чужбина.

Другият му замисъл е в дългосрочно бъдеще това да направи САЩ по-привлекателно място за инвестиции в производствени мощности.

Тръмп твърди, че редица големи американски и чужди компании вече се обещали да построят нови заводи в САЩ в следващите години.

Той обеща инвестиции в общ размер на 6 трилиона долара във фабрики на американска земя.

Очаквания за насрещни мита

Понеже очакванията са да последват и насрещни мита, а експортно ориентираните компании е много вероятно да претърпят спад в продажбите, това може да доведе до намаляване на производството, оттам и до съкращаване на работни места - и всички тези фактори да поставят под напрежение цялостната икономика. Затова евентуално изостряне на търговския конфликт между САЩ и ЕС ще има значително отражение и върху европейския потребител, отбелязват агенциите.