"Тези страни ни се обаждат. Целуват ми задника. Те умират от желание да сключат сделка". Така американският президент Доналд Тръмп коментира страните, потърпевши от налозите за внос, които Белият дом им наложи с негов указ, предаде CNN.

От днес митата влязоха в сила - ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%. 

Пред група републиканци във вторник вечерта, часове преди митата да влязат в сила, Тръмп описа чуждестранните лидери, които по същество се молят да избегнат новите мита така:

"Моля, моля, сър, направете сделка. Ще направя всичко, сър."

Докато държавите се опитват да реагират на мащабните тарифни съобщения на Тръмп от миналата седмица, много от тях получават съвети от американски дипломати и източници, близки до Белия дом, които ги насърчават да мислят творчески, извън рамките на търговията, докато се подготвят за преговори с Белия дом.

След като в продължение на дни президентът даваше разнопосочни сигнали за това доколко е склонен да преговаря за облекчаване на митата, във вторник посланието беше далеч по-ясно: Тръмп е готов за отваряне на офертите.

„Телефоните звънят с пълна сила и искат да разговарят с администрацията, президента и неговия търговски екип, за да се опитат да сключат сделка“, заяви по обяд прессекретарят Каролин Ливит.

“Цунами” през последните дни

Обаждали се не само чуждестранни лидери. С наближаването на крайния срок за плащане на митата тази седмица главните изпълнителни директори на някои от най-големите мултинационални компании, които не са склонни да критикуват публично митата на Тръмп, все пак поддържали стабилен канал за връзка с Белия дом. Няколко изпълнителни директори на банкови, технологични и индустриални компании, наред с други, се обадили на ръководителя на администрацията Сюзи Уайлс, вицепрезидента Джей Ди Ванс и министъра на финансите Скот Бесент, за да докажат, че тарифната политика ще навреди на световната икономика и доверието в американския бизнес и правителство, съобщи CNN. Последните усилия били описани от един изпълнителен директор, близък до Белия дом, като „цунами“ през последните дни.

Тръмп одобри промяната в посланието към повече сделки - и по-специално пратеници - след като се разочарова от телевизионните изяви на министъра на търговията Хауърд Лутник, които сякаш подхраниха срива на пазара, са коментирали пред CNN няколко източника, запознати с дискусиите. Промяната дойде и след като съветници предупредиха Тръмп, че щетите, нанесени на пазара, ще го застрашат политически.

Уайлс бил особено настойчив в убеждаването на Тръмп, че пазарният срив му коства значителен политически капитал, който ще му е необходим за бъдещи точки от дневния ред, тъй като законодателите се сблъскват с все по-гневни обаждания на избиратели, докато пазарът продължава да се срива.

Демони и ангели

"В Белия дом се чуват гласове, които искат високи мита завинаги. Има ангели и демони, които седят на раменете на президента Тръмп”, написа тексаският сенатор Тед Круз на X. “Кого слуша той? Надявам се да слуша ангелите", добавя той.

След дни на критики от страна на някои от най-близките му съюзници относно тарифната му стратегия, във вторник Тръмп даде да се разбере, че е уверен в решенията си.

„Знам какво, по дяволите, правя“, заяви той.

Говорителят на Белия дом Куш Десаи заяви в изявление за CNN, че „администрацията поддържа редовен контакт с бизнес лидери, индустриални групи и обикновени американци“, като добави, че „единственият специален интерес, който ръководи президента Тръмп при вземането на решения, е най-добрият интерес на американския народ“.

Десаи добави:

„Цялата администрация на Тръмп играе по една и съща книга - книгата на президента Тръмп - за изравняване на условията на конкуренция за нашите индустрии и работници, а министър Лутник продължава да бъде един от най-ефективните телевизионни комуникатори на администрацията за тази книга.“