Изследване установи, че бисквитите, сладоледът и газираните напитки могат да бъдат също толкова пристрастяващи, колкото алкохолът и цигарите. Какво причиняват те на тялото ни и как да се откажем от навика си?
Когато отваряте пакет с любимия си чипс, понякога успявате да изядете само половината, а останалото прибирате в шкафа. Но отвореният пакет се превръща в плячка за ума ви. Не можете да се съсредоточа върху нищо друго, докато не го извадите отново и не го изядете, облизвайки всяка частица от пикантната, солена обвивка от пръстите си. Невероятно вкусно е. Но веднага след това, може би се чувствате малко зле, малко ме е срамно и се заклевате никога повече да не го правите. Но рано или късно, разбира се, го правите отново, съобщава The Guardian.
Възможно е чипсът да не е за вас. Може да е шоколад, сладолед или газирани напитки. Тези свръхпреработени храни, за които знаем, че са изключително вредни за здравето, са създадени така, че да са свръхвкусни и да се консумират свръхбързо. Сега изследователите смятат, че те не просто са трудни за устояване - те всъщност са пристрастяващи. Анализът на 281 проучвания в 36 държави, извършен от учени от САЩ, Испания и Бразилия, публикуван в BMJ, установи, че 14% от възрастните и 12% от децата имат хранителна зависимост, а храните, към които са пристрастени, са свръхпреработени.
Авторът на проучването, професор Ашли Гиърхардт от Мичиганския университет, създава скала за измери проблема с пристрастяването към храната ( Yale Food Addiction Scale): "Взех стандартните диагностични критерии за алкохол, никотин, кокаин и хероин и ги прехвърлих към храната", обяснява тя. Критериите включват прекомерен прием, загуба на контрол върху консумацията, глад, продължаване на употребата въпреки негативните последици и абстиненция. Ако човек е имал два или повече симптома през последната година, съчетани със "значително увреждане или дистрес", това се класифицира като пристрастяване към храната.
Гиърхард разказва за някои от екстремните примери на пристрастяване към храната, на които се е натъкнала в своите изследвания. Един пациент с диабет е знаел какви са рисковете от това да продължи да яде храни с високо съдържание на захар: ампутация, слепота, смърт. Въпреки че отчаяно е искала да спре, тя не е могла да го направи. Целяла да изяде само една поничка, но после изяждала цялата кутия. "Тя каза: "Просто не мога да устоя". Гиърхард сравнява случая с хората с рак на белия дроб, които не могат да спрат да пушат.
Към какво точно са пристрастени 14% от нас? Храна с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и/или добавени мазнини. Основният източник на такава храна са ВПС - които авторите определят като "промишлено произведени храни, съдържащи съставки, които не са налични в домашната кухня". Не всички ВПС предизвикват пристрастяване. Сладкишите и солените закуски, които са създадени за удоволствие (и следователно за печалба), е по-вероятно да предизвикат пристрастяване, отколкото, да речем, растителните млека и алтернативите на месото, които също са ултрапреработени, но са създадени с определена цел, в този случай да заменят животинските продукти.
Що се отнася до точния механизъм на пристрастяването към храната, в статията на BMJ се говори за "извънклетъчен допамин в мозъчния стриатум". Яденето на ВМП предизвиква покачване на допамина - невротрансмитер в мозъка - което ни кара да се чувстваме отлично. След това се срива, което ни кара да се чувстваме ужасно. Жадуваме за връщане на доброто усещане, така че ядем още. Скоковете на допамина са сходни с тези, причинени от алкохола и никотина, а произтичащите от тях нива на пристрастяване също са почти идентични (14% от възрастните са пристрастени към алкохола, а 18% - към никотина, както се посочва в проучването на BMJ).
"Продуктите, предизвикващи пристрастяване, не са пристрастяващи за всички. Почти 90% от хората могат да опитат алкохол и да не развият проблемна връзка; много хора могат да опитат цигари или дори кокаин." По същия начин не всеки, който консумира ВМП, ще се пристрасти - но въз основа на настоящите проучвания един на всеки седем ще се пристрасти.
Може би най-шокиращата констатация в прегледа е, че 12% от децата са пристрастени към УПФ. Гиърхард се е сблъсквала с деветгодишни деца с неалкохолно мастно чернодробно заболяване, причинено от диетата им: "Най-важната стъпка е да се спре предлагането на UPFs на децата. Те са най-уязвимата ни група и изобщо не са защитени."
Мнозинството от нас не са пристрастени към ВМП, но може да имат нездравословна връзка с тях - точно както много хора са зависими от алкохола, без да са пълни алкохолици.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts