Японската столица възнамерява да въведе четиридневна работна седмица за държавните служители, като последен опит да помогне на работещите майки и да повиши рекордно ниската раждаемост, пише CNN.

Правителството на Токио твърди, че новият режим, който ще започне през април, ще даде на служителите три почивни дни всяка седмица. Отделно от това то обяви друга политика, която ще позволи на родителите с деца от първи до трети клас в началните училища да заменят част от заплатата си с възможността да си тръгнат по-рано.

„Ще преразгледаме стиловете на работа ... с гъвкавост, като гарантираме, че никой не трябва да се отказва от кариерата си поради житейски събития като раждане на дете или грижи за него“, заяви губернаторът на Токио Юрико Коике, когато представи плана в политическа реч в сряда.

„Сега е моментът Токио да поеме инициативата за защита и укрепване на живота, поминъка и икономиката на нашия народ в тези трудни за страната времена“, добави тя.

Коефициентът на раждаемост в Япония, който от много години рязко спада, достигна рекордно ниски стойности през юни, въпреки че правителството увеличи усилията си за насърчаване на младите хора да сключват брак и да създават семейства.

Японското правителство настоява за редица политики „сега или никога“ за преодоляване на демографската криза, включително осигуряване на отпуск по бащинство за мъжете, докато други местни правителства също въведоха мерки за подобряване на условията на труд.

Много социолози обясняват постоянно спадащата раждаемост с безпощадната работна култура в Япония и нарастващите разходи за живот. Уморителните часове отдавна са проблем за японските корпорации, където работниците често страдат от рискове за здравето и в крайни случаи от „кароши“ - термин, означаващ смърт от преумора.

Както и в други страни, жените често са подложени на натиск да избират между кариерата и семейството си, но уникалната японска култура на извънреден труд прави бременността и отглеждането на деца особено трудни.

Всъщност според Световната банка разликата в участието на жените и мъжете в работната сила в страната, която през миналата година е била 55% за жените и 72% за мъжете, е по-висока от тази в други страни с високи доходи.

Преминаването към четиридневна работна седмица предизвиква все по-голям интерес на Запад, където някои компании започват да проучват възможността за сгъстено работно време като начин за привличане на таланти, които търсят по-добър баланс между работата и личния живот. Някои проучвания показват, че това подобрява благосъстоянието и производителността на работниците.

Но идеята все още се смята за радикална за японските компании, които често отъждествяват времето, прекарано на работа, с лоялността към компанията.

Токио не е единственото място в Азия, където се прилагат по-благоприятни за семейството политики. По-рано тази година Сингапур въведе нови насоки, според които всички фирми трябва да разглеждат молбите на служителите за гъвкави условия на труд. Това може да включва четиридневна работна седмица или гъвкаво работно време.