На среща в Луке, Парагвай, Комитетът на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство добави 45 нови културни практики и продукти в своя списък. Сред тях е традиционната японска напитка саке, която се смята за символ на японската култура и идентичност, съобщи Ройтерс.
Саке – божественият дар на Япония
Сакето е не само напитка, но и част от социалните и културните ритуали на Япония. Приготвя се във вековни пивоварни, често разположени високо в планините, и е незаменим елемент на празнични и официални събития.
„Сакето се счита за божествен дар и е от съществено значение за социалните и културните събития в Япония“, заяви Такехиро Кано, японският посланик в ЮНЕСКО.
Основните съставки на сакето са ориз, вода, мая и коджи – специална оризова плесен, която разгражда нишестето до ферментиращи захари, подобно на малца при бирата. За да бъде категоризирано като саке, оризът трябва задължително да е японски.
Бразилското сирене Минас и традициите на занаятчийството
В списъка на ЮНЕСКО попадна и традиционното производство на сирене в бразилския щат Минас Жерайс. Наречено Queijo Minas, това сирене се прави от сурово краве мляко, като процесът често се извършва в малки семейни ферми, сгушени в зелените хълмове на региона.
Парижките цинкови покриви – символ на архитектурна традиция
Майсторите, които ремонтират цинковите покриви на Париж, също бяха отличени от ЮНЕСКО. Техниките за реставрация на тези емблематични покриви бяха признати за културно наследство, подчертавайки уменията на младите занаятчии, които съчетават любовта към архитектурата и височинната работа.
Културата на панаирите – мост между общности
По съвместно искане на Франция и Белгия, „културата на панаирите“ също бе включена в списъка. Панаирите се разглеждат като важен социален феномен, който насърчава мира и сближаването между различни общности. Те са място за срещи, забавления и споделяне на традиции.