Експлозията на звезда е драматично събитие, но останките, които тя оставя след себе си, могат да бъдат още по-драматични. Зашеметяващ пример за това е ново изображение, направено в средния инфрачервен диапазон от космическия телескоп "Джеймс Уеб", съобщи НАСА, цитирани от БТА.
Сатурн не е в Риби, вие не сте в дупка, а колегите ви в офиса не са това, което си мислят, че са
Изображението показва остатъка от свръхнова Касиопея А (Cas A), създаден от звездна експлозия, за която се смята, че е наблюдавана от Земята преди 340 години, въпреки че липсват исторически сведения.
Cas A е най-младият известен остатък от експлодирала масивна звезда в нашата галактика Млечен път. Наблюденията му предоставят на астрономите уникалната възможност да научат повече за възникването на подобни свръхнови.
Жената, стояла най-дълго в Космоса, ще лети до Луната
"Касиопея А представлява най-добрата ни възможност да разгледаме полето от отломки от свръхнова и да направим своеобразна звездна аутопсия, за да разберем какъв тип звезда е имало преди това и как тя е експлодирала", казва Дани Милисавлевич от университета "Пардю".
"В сравнение с предишни инфрачервени изображения виждаме невероятни детайли, до които досега не сме имали достъп", допълва Теа Темим от Принстънския университет.
Остатъкът от свръхнова Касиопея А е популярен обект за наблюдение от редица наземни и космически телескопи, включително рентгеновата обсерватория "Чандра" и ветерана "Хъбъл" на НАСА. Наблюденията в различни дължини на вълната могат да бъдат комбинирани, за да предоставят на учените по-цялостно разбиране на остатъка.
Касиопея А се намира на около 11 000 светлинни години в северната част на съзвездието Касиопея.
Астероид „убиец на градове“ ще премине между Земята и Луната (снимки)
"Джеймс Уеб" - водещата в света космическа научна обсерватория, е международно начинание на НАСА в сътрудничество с Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция.
Учените се надяват, че с помощта на телескопа "Джеймс Уеб" ще разнищят загадки в Слънчевата система, ще погледнат към далечни светове около други звезди и ще изследват мистериозните структури и произхода на нашата вселена и мястото ни в нея, отбелязват от НАСА.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- „От Космоса до Земята: За глобалните предизвикателства и ролята на науката и ИИ“
- Сутрешните новини от Пловдив, Пазарджик и Смолян на 15.11.2024 г.
- Най-голямото пълнолуние за годината: „Ловджийска суперлуна“ озарява небето тази нощ
- Слънцето е достигнало своя максимум: Очакват ни повече магнитни бури и полярни сияния