Световната икономика ще нарасне с най-бавния си темп след пандемията, предупреди Световната банка, съобщава BBC.Тя прогнозира растеж от едва 2,4 % през 2024 г. и посочи, че основен фактор за това са по-високите лихвени проценти.
Според нея световната търговия и инвестиции ще продължат да бъдат задушавани от конфликтите в Украйна и Близкия изток.Извън пандемията растежът от 2,4% ще бъде най-слабият от финансовата криза през 2009-2009 г. насам.В доклада се посочва, че устойчивостта на американската икономика означава, че растежът през миналата година вероятно ще достигне 2,6 %.
Индермит Гил, главен икономист в Групата на Световната банка, заяви: "В краткосрочен план растежът ще остане слаб, което ще остави много развиващи се страни, особено най-бедните, в капан".Проблемите, които той обясни, включват "парализиращи равнища на дълга и слаб достъп до храна за почти един от всеки трима души".Световният растеж е на исторически "посредствени" нива, а ръстът на световната търговия остава слаб, добави той.
В прогнозата, която се прави два пъти годишно, се предупреждава, че последиците от конфликта между Израел и "Хамас" "рязко са увеличили геополитическите рискове". В доклада се казва, че нарушаването на ключови транспортни маршрути, причинено от нападения срещу кораби в Червено море, увеличава вероятността от "инфлационни затруднения".
Особена загриженост предизвиква цената на храната за най-бедните хора в света, особено предвид миналогодишното увеличение на цената на ориза с 27%, което се свързва със сериозното ограничаване на износа от страна на Индия. Въпреки това достатъчните запаси от други култури, като например зърнени култури, означават, че средните цени на хранителните продукти ще спаднат с 1 % през тази година.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Светлозара Сиракова: Родителите трябва да говорят за пари с децата си още на 4-годишна възраст
- 40% от българите не са прочели нито една книга в последната година
- Най-богатите и бедните пенсионери с най-голямо увеличение на пенсиите
- Красен Станчев: Работещ парламент в предизборна кампания води до повече харчене на средства