Повишаването на финансовата грамотност на българите трябва да започне от семейството и учителите. Това коментира в ефира на Дарик радио Светлозара Сиракова, ръководител на отдел "Физически лица" в ПроКредит Банк.   

"Да си финансово грамотен означава да разполагаш с познания и увереност как да взимаш информирани решения за парите си, да можеш да управляваш правилно дълговете си, както и да правиш разлика между това да искаш нещо и да имаш нужда от него". 

По думите ѝ, има какво да се желае по отношение на финансовата грамотност у нас, тъй като голяма част от населението все още живее от заплата до заплата и няма дългосрочни финансови цели. 

Дарик

Тя цитира последното официално проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, според което нивото на базова финансова култура на българите е сравнително ниско - едва 58% от населението определя себе си като средно финансово грамотно. 

"За съжаление, младите хора показват най-ниските резултати в това проучване. Те се потвърждават и от резултатите на PISA от юни тази година, което показва, че българското образование все още среща затруднения в подготовката на учениците по икономически теми". 

Според Светлозара Сиракова, разговорите по финансови въпроси с децата трябва да започнат в семейството още в най-ранна възраст, когато са на 4-5 години.

Те трябва да могат да пазаруват сами и да познават стойността на парите, а в училище - още от първи и втори клас, трябва да са запознати с това колко е важно да спестяваш и да имаш търпение, а не да искаш да получиш всичко веднага. 

"Отговорността обаче не може да бъде само на родителите. Необходими са промени и в образователната система, да се прегледат учебните програми, защото в момента финансовата грамотност е заложена само в един единствен предмет в училище - Технологии и предприемачество в малките класове. Но конкретният материал по темата е недостатъчен". 

Светлозара Сиракова е на мнение, че една от важните роли на банките е да образоват своите клиенти - да им предадат целия опит и познание, за да могат те да изберат най-правилния финансов инструмент. 

Чуйте повече в прикачените файлове