Пазарджик обяви грипна епидемия. Заболеваемостта от вирусни инфекции достигна над 300 на 10 000 души. По данни на РЗИ от изпратените 61 проби за изследване в Националната референтна лаборатория, 5 са положителни за наличие на грипен вирус тип А и 4 - за COVID-19. Най-висока е заболеваемостта сред децата и хората в работоспособна възраст. Областният щаб за борба с грипа в Пазарджик въведе обичайните противоепидемични мерки: спират се профилактичните прегледи и задължителните имунизации, свижданията в лечебните заведения, а в детските градини и училищата ще се провежда стриктен ежедневен филтър, извършвайки двукратна дезинфекция на повърхностите и често проветряване на помещенията. Мерките ще са в сила от 26.01.2024 г. до 02.02.2024 г. Отсъстващите ученици, по данни на РУО-Пазарджик, са 18,29%. Затова засега не се налага преустановяване на учебните занятия в училищата. От Здравната инспекция препоръчват носенето на маски при посещения в болници, аптеки и закрити обществени места със струпване на много хора.

Учениците и младежите от Пловдив и региона ще получат сериозна възможност за кариерно ориентиране чрез провеждането на мащабни форуми. Те ще се инициират от новия зам.-кмет в Община Пловдив  Владимир Темелков. Събитията ще се финансират от бюджета на града. Темелков подчерта в интервю за Дарик радио важността на образованието за успешната реализация на младите хора. По думите му, нужно е да се приложи иновативен подход за насочване на учениците към конкретни сфери, където могат да развиват своите умения и таланти.

Общинските съветници в Пазарджик ще решат днес дали местната община да поиска от Министерството на финансите нов безлихвен заем от 11 милиона лева. Предложението за него е внесено от кмета Петър Куленски, който се обосновава с множество стари задължения, по които се натрупват лихви. Темата е част от дневния ред за редовното заседание, което ще започне от 14:00 часа. Общината не се е разплатила с доставчици в размер на почти 28 млн. лв. През миналата година са отклонени над 3,2 млн. лв. държавни средства за заплати и социални дейности. Дължат се и над 7,3 милиона лева към РИОСВ за отчисления по Закона за управление на отпадъците.

170 са обявените за вековни дървета в Южна България. Това съобщиха от Южноцентрално държавно предприятие, чиято територия обхваща областите Смолян, Кърджали, Пловдив и Пазарджик. Най-възрастните дървета са чинари на 1 100 г., 900 г. и 700 години. Те се намират в близкото до Пловдив с. Белащица. 800-годишен чинар има и в асеновградското село Долнослав, в местността „Свети Пантелеймон“. Най-дебелите дървета отново са чинари, като обиколката им варира от 1,5 м до почти 14 метра. Интересна е лозата в манастира "Света Петка" в пазарджишкото село Паталеница, която е на възраст от 200 години и има над метър обиколка. В Смолянско най-старите са букове на 330 г. в селата Малево, Сивино, Вълчан и Борино. Старият чинар в Смолян е на над 300 г., чинарът в с. Петково е 150-годишен, а в с. Бостина има круша на 250 г.

Жестоко убийство е станало в Девин. По първоначални данни мъж е убил брат си и опитал да го запали. Трагичният случай е от снощи и е станал към полунощ в апартамента им в жилищен блок в кв. „Врътлек“. Според съседи, двамата братя живеели сами в жилището в пълна мизерия. Информацията потвърдиха и от полицията, като на този етап тече разследване.

Информации на Адриан Кулев, Тина Соколова и Искра Койчева