Около 500 плевенчани, сред които много млади хора и семейства се събраха в 18:00 часа пред сградата на Съдебната палата в Плевен като част от националния протест срещу насилието над жени, който се организира в последния ден на юли в десетки градове в България в знак на подкрепа на 18-годишното момиче от Стара Загора, което беше обезобразено от приятеля му с макетно ножче.

“Такива неща не се случват от вчера и насилието в България се разпространява вече ежедневно, като епидемия.

Докато не се почистят „авгиевите обори“ в съдебната система/обори на цар Авгий, които не са почиствани 30 години-бел. ред./, ние няма как да очакваме промяна и справедливост в нашето общество.

Става въпрос за належащи промени, които се надявам да бъдат приети в Наказателния кодекс. Липсата на справедливост е един от основните проблеми в нашето общество, а знаем, че всяка нация гради темелите си на основата на своите закони. И когато тази справедливост е разклатена или не съществува, държавността престава да функционира“.

Това каза за Дарик радио областният управител на Плевен Виолета Иеремиева, която се включи в протеста.

„Ще ни върнат в първобитно-общинния строй, когато ние по физически начин ще търсим възмездие, без да очакваме от държавата да ни защити в лицето на съдебната система, а там промените са изключително належащи.

За мен трябва да се потърси отговорност за решенията на съдия Гьонева, а също така и на съдебния лекар, който е издал експертизата“, каза още областният управител на Плевен Виолета Иеремиева.

Известната у нас и в чужбина поп певица Люси Дяковска също се присъедини към протеста, чието мото беше „Не на насилието!“.

„Темата, по която сме се събрали вълнува всички от години, но малко хора се престрашават да кажат мнението си. Да кажат, че жените са изключително омаловажавани през последните години. В България все още има разделение на „по-слаб и по-силен" пол. Аз лично като човек, който е бил жертва на „по-силния пол“ мога да кажа, че в България е наложено мнение за това, че има по-силен пол и че ние – по-слабият трябва малко или много да му бъдем подвластни“.

Ралица Таслакова, която е председател на Браншова бизнес камара – Плевен и майка на две дъщери каза за Дарик: „Недопустимо е да се случват такива неща в 21-ви век. Убиват ни на улицата, убиват ни и в къщи.

Трябва да се научим да различаваме популизма, защото именно заради него преди две седмици точно този Закон за домашното насилие беше орязан и не беше приет в неговата цялост. В момента с този закон са защитени само двойките, които съжителстват при сключен брак, а останалите, които са с доказано интимни отношения, но нямат брак, както и тези които изобщо не съжителстват, не са защитени.

Необходимо е и ние гражданите да променим мисленето си и да станем изключително нетърпими към подобни събития“.

По време на протеста много от участниците, сред които бяха детска учителка и преподавателка по музика изразиха личното си мнение по проблема.