"Членовете на Алианса трябва да гарантират, че Украйна ще получава достатъчно оръжия, за да продължи контраофанзивата си срещу Русия", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от БГНЕС.
Западните съюзници на Киев ще се срещнат в четвъртък в централата на НАТО в Брюксел, за да получат от украинския министър на отбраната най-новата информация за хода на настъплението.
МВнР: Опитите за дезинформация във връзка с подкрепата на България за Украйна са недопустими
"Най-очевидното нещо е да се гарантира, че те имат оръжията, доставките и поддръжката, за да продължат да провеждат настъплението", заяви Столтенберг пред журналисти, предаде АФП.
Столтенберг заяви, че винаги се е знаело, че Украйна ще понесе загуби, докато се опитва да пробие силно укрепените руски линии. "Ще има и загуби, когато става въпрос за модерното оборудване на НАТО", каза той. "Никой не е очаквал да има нулеви жертви."
Взрив на петролна платформа близо до черноморския „дворец“ на Путин (видео)
Столтенберг повтори, че украинската офанзива бележи напредък, но заяви, че "все още е рано и не знаем дали това ще бъде повратна точка във войната".
Столтенберг заяви, че очаква министрите на отбраната на НАТО на следваща среща в петък да се споразумеят за "значително" увеличаване на целите за количеството боеприпаси, с които трябва да разполага всеки член на НАТО.
Освен това на срещата на върха следващия месец в столицата на Литва Вилнюс НАТО смята да одобри "план за действие за отбранително производство", за да се опита да накара западните отбранителни индустрии да увеличат производството.
Политолог по Дарик: Когато правителството мълча за помощта за Украйна, говореха Фейсбук и Радев
Столтенберг заяви, че досега през тази година страните от НАТО са поръчали съвместно 155-милиметрови снаряди на стойност 1 млрд. долара.
Увеличаването на броя на оръжията идва в момент, когато Европейският съюз - който има 22 членове в НАТО - също стартира план за снабдяване на Украйна с един милион снаряда и за подпомагане на промишлеността.
Длъжностните лица са предпазливи по отношение на дублирането на усилията на двете организации и допълнителния натиск върху вече претоварените производители.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts