За Виетнам разказва репортерът на Дарик Тодор Пантилеев, който наскоро посети далечната страна. Пътуването му беше служебно, в качеството му на специален пратеник на Дарик радио в делегацията, водена от председателя на Народното събрание Росен Желязков.
Но наред със служебните си ангажименти, той успя да види и редица забележителности и да се срещне с част от хората там. Повече за посещението на българската делегация във Виетнам разказва в репортажа си Тодор Пантилеев:
С червен килим бе посрещната българската парламентарна делегация, водена от председателя на Народното събрание Росен Желязков, в Социалистическа Република Виетнам. Официалното посещение беше по покана на председателя на Националното събрание на страната Въонг Дин Хуе. Двустранният диалог между двете страни високо равнище е активен, динамично се развива и секторното сътрудничество, отбеляза пред Дарик посланикът ни във Виетнам Павилин Тодоров.
Първия ден от визитата започна с полагане на венец пред Паметника на героите и мъчениците. След това Желязков разгледа мемориалния комплекс на президента Хо Ши Мин и положиха венец в знак на почит към личността му. Мавзолеят е изграден в близост до дома, в който е живял Хо Ши Мин, след като е отказал да влезе в президентския дворец, считайки го за символ на колониализма. Затова е живял в отделно изградена дървена сграда в парка на двореца. В нея дори приемал чуждестранните делегации - един от стълбовете на дипломацията му, направил голямо впечатление на света. В къщата се съхраняват книгите, които Хо Ши Мин е чел в последните години, сред които писана от Ленин и няколко за Виетнамската война. А часовникът на бюрото още работи, за да показва, че президентът още живее, обясниха домакините пред българската делегация. Накрая Росен Желязков нахрани златните рибки - шараните Кои, в езерото в близост до къщата, както е обичал да прави Хо Ши Мин.
Визитата продължи в южната провинция Нин Бин, където председателят на българския парламент и депутатите се срещнаха с член на Централния комитет на партията. Преди 1000 години там е била столицата на Виетнам. Град от ключово значение заради пристанището си и възможностите за търговия. А живописната местност Чанг Ан, която се намира в провинцията, е обект на световно културно и природно наследство. Посещението в областта завърши с обиколка с лодка и разглеждането на храм и няколко пещери. Там е и сниман филмът “Кинг Конг: Островът на черепа“.
Делегацията ни се срещна и с членовете на Асоциацията за приятелство "Виетнам-България". Те наброяват около 400 души, като по-голямата част са следвали у нас, каза българския посланик.
Виетнам има интерес към българското розово масло, което да използва във фармацията, а България - към трудова мобилност и миграция на виетнамци за нуждите на нашия пазар. Това стана ясно от срещите на високо ниво. Според Росен Желязков секторите, които имат нужда и потенциал за развитие, са енергетиката, промишлеността, високотехнологичното земеделие, фармацията, иновациите и туризма.България и Виетнам ще подпишат спогодба за трудова миграция още тази година, заяви председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
Част от обиколката беше и магично място, на 170 километра източно от Ханой, а именно Ха Лонг Бей. В залива могат да бъдат видени над 2000 скални образувания и острови, като почти всички са необитаеми. По-голямата част нямат и имена, а тези, които имат, в повечето случаи са кръстени на това, на което напомня формата им – жаба, слон или пилета. Ха Лонг Бей е дом на красиви коралови рифове, сладководни блатни води и мангрови гори.
Екзотиката и красотата определено не са пестени на това място. В залива има два по-големи острова, които са с постоянни обитатели. Туризмът и риболовът са основните занимания на местните жители. Над 1600 рибари живеят в четири плаващи села. Те изкарват прехраната си от водите, в които се срещат над 200 вида риби и 450 други морски създания. Няма как да пропуснем и Ханой, който е мегаполис. Ако идвате от летището ще видите какъв необятен и модерен град е. Но сърцето му е старият квартал. Тук можете да усетите цялата атмосфера, да се потопите в културата и да се запознаете с истинското лице на Виетнам. Препоръчвам ви да се разходите около сергиите, да хапнете от уличната храна. В началото със сигурност ще сте в културен шок.
Виетнам е страна пълна с изненади. Не е толкова популярна, но си струва да се посети.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts