България и Виетнам ще подпишат спогодба за трудова миграция още тази година, стана ясно след двустранна среща между председателката на парламентарната социална комисия Деница Сачева и виетнамския ѝ колега Нгуен Туй Ан. Целта на документа е да регламентира условия, при които виетнамски граждани ще могат да работят на българския трудов пазар. 

„В рамките на една такава спогодба ще бъдат уточнени всички условия за работа на виетнамски граждани в България - тяхното социално и здравно осигуряване, условията на труд, при които те ще бъдат приемани, възможностите за квалификация и преквалификация. Спогодбата на този етап няма да третира конкретни сектори“, уточни Деница Сачева.

По-рано, след среща Въонг Дин Хуе, Росен Желязков коментира: "Визитата ни във Виетнам и посещението на тяхна делегация в България показват не само възстановяване на динамиката на двустранните ни отношения. Те са и ясен знак за тяхното възходящо развитие, което още през 2024 г. трябва да бъде "облечено" в конкретни практически решения".

Според Росен Желязков секторите, които имат нужда и потенциал за развитие, са енергетиката, промишлеността, високотехнологичното земеделие, фармацията, иновациите и туризма.

Желязков акцентира и върху възможността за развитие на отношенията на ниво регионално сътрудничество. Споразумения в тази сфера с виетнамски градове вече имат София, Варна и Бургас. Беше подписан и меморандум за разбирателство и установяване на приятелски отношения между виетнамския град Лай Чау и Казанлък.

"Продължаваме тенденцията за сближаване между общините, региони и провинциите, които стоят най-близо до потребностите и интересите на хората. Тази година ще бъде направена договорната база с работа по спогодбата за трудова миграция между двете страни, която би дала добра основа за трудова мобилност и миграция за нуждите на българския пазар", заяви той.

Председателят на българския парламент се срещна и с президента на Социалистическа република Виетнам Во Ван Тхъонг.

Росен Желязков посочи, че през 70-те и 80-те години в България са живели повече от 35 000 граждани на Виетнам, а над  5000 са завършили висшето си образование в България и вярва, че тези хора са своеобразен мост между нашите две страни и култури. Трябва да търсим начини да разширяваме и обогатяваме икономическите си връзки, да стимулираме образователния обмен и сътрудничеството в областта на науката, защото тези сфери ще помогнат за прогреса и благоденствието на нашите държави, отбеляза той.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм