Съгласно изготвения доклад, възложен от ВиК Пловдив, за комплексно хидроложко и хидрогеоложко проучване на подземните води в района, причината за наличието на манган в питейната вода на Брестовица е завишеното водно ниво в река Въча, след изграждането на мини ВЕЦ Кадиево и образувалото се блато в района на питейните водоизточници.
Това заяви по темата за Дарик радио Пловдив главният експерт в Областна управа Митко Стойчев. По думите му, към момента вече е избрана нова площадка и са изградени нови сондажи за Брестовица, с добри качества на питейната вода. Предстои изграждането на помпената станция и довеждащия водопровод, за които в момента се подготвят проектните работи.
Замърсяването с манган в питейната вода на село Брестовица не е заради “водното огледало“ на намиращата се в съседното село Кадиево водноелектрическа централа. Това съобщиха вчера от фирмата след проверка на специалисти, инициирана от тях.
Причината за наличието на манган не е установена, има изказано предположение, че водното огледало на централата, което е близо километър по-надолу по течението на река Въча, може да влияе. Становищата на експертите и анализите на водата около централата обаче категорично отхвърлят тази теза. Химическите проби и анализи преди и след ВЕЦ-а, направени от МОСВ, категорично показват, че няма наличие на манган.
Вероятните причини за повишено съдържание на манган в питейните води на Брестовица са две, обясни хидрогеологът инж. Даниела Бакларова.
„Първата е наличие на манганосъдържащи минерали в колектора на подземните води. И втората, по-вероятната, е взаимодействието на подземните води с водите на река Въча в участъка на образувалия се в непосредствена близост остров, разделящ реката на две, където се задържат отпадъци, паднали дървета и др., предполагащи развитие на гнилостни процеси и натрупване на утайки, съдържащи манган“, заяви тя.
Според експертите, единственото решение е да се изгради пречиствателна станция, както и да се изчисти коритото на реката.
Това обаче не е последният наболял еко проблем на хората от региона. Вече няколко години хората от Белащица протестират срещу дейността на кариерите над селото. В края на февруари работата и на двамата концесионери, които добиват инертни материали, бе прекратена на база нарушения на екологичното законодателство.
Извозването на инертни материали обаче не е прекратено и това провокира хората да излязат на няколко от началото на годината протести- последния път едноседмичен, като блокират движението на тежкотоварните камиони.
Последва поредната среща в Областната администрация – Пловдив между представители на инициативния комитет на Белащица, на бившите концесионери и на Министерството на енергетиката.
Законно добити ли са инертните материали, намиращи се на териториите на бившите концесии в село Белащица? Материалът, складиран на кариерите, собственост ли е на компаниите – „и може ли да бъде извозен? Назначаване на нови проверки и изработване на план-график за бъдещото извозване на добити вече материали, бяха въпросите и темите, повдигнати на срещата.
„Има инертен материал, който е добит по време на концесионните договори, и по закон той е собственост на концесионерите и те трябва да си го вземат. Трябва да се изясни законосъобразни ли са действията на фирмите и ако е така, да бъде направен график, удобен за жителите на Белащица, за да може добитият материал да бъде извозен от собствениците му“, заяви зам.-областният управител Лъчезар Бакърджиев
Представителите на протестиращата страна изявиха опасенията си, че действията на двете фирми са незаконни и че са нужни нови независими проверки, които да установят какво е складираното количество. Въпросите бяха отправени предимно към зам.-министъра на енергетиката Пламен Данаилов, тъй като министерството отговаря за удължаването на концесионните договори и за възлагането на концесиите.
„Какво е количеството извозен материал и платени ли са държавните такси за него“, попита кметът на община Родопи Павел Михайлов.
От инициативния комитет на Белащица поискаха и нова независима проверка, която да установи наличните количества.
„Ще назначим такава с ваше участие, за да се направят измервания на складирания материал. Проверките досега не са констатирали разлика между декларираното тегло, наличните количества и платените такси. Към момента в министерството не са установени нарушения по договорите“, отговори на хората зам.-министърът на енергетиката.
От двете фирми се съгласиха с исканията на протестиращите, като заявиха, че нови проверки не представляват проблем, въпреки че такива вече са били извършени и те не са констатирали нарушения. Но обявиха, че докато текат нови проверки, те ще продължат да извозват законно принадлежащия им материал. От едното дружество обясниха, че след като няма установени нарушения, те могат свободно да изнесат добитото - законът им го позволява.
При извършване на проверките, ако те не установят нарушения, ще бъдат изготвени план-графици, заедно с гражданите на Белащица, за часовете, в които фирмите ще изнасят своя материал. Инициативният комитет на Белащица заяви, че протестите ще продължат, защото по техни сметки трябва да бъдат извозени над 12 500 камиона със складиран вече материал. И отново настояха за спешни мерки по прекратяването на всякаква дейност.
Още по темата чуйте в звуковия файл.