"По мои наблюдения обстановката не е особено спокойна", обясни социалният работник от Варна Антоанета Иванова в "Кой говори?" по Дарик радио.

Тя обясни, че се занимавала предимно с  хора с увреждания и други здравословни проблеми.

"Съвсем нормално е, според мен, да не потръгне разселването при положение, че едни разбират буквално часове преди да трябва да се качат на автобусите. Не знаят къде ще отиват, никой не им е обяснил какво ще се случва там", категорична е тя.

Константинова: Правителството прекратява плана за разселване на бежанци

Според нея проблем е била много забавената процедура по анкетиране. По думите й много се е подценил човешкият фактор в ситуацията и имало сериозни пропуски по отношение на организацията на терен.

"Моите наблюдения са, че тези хора не се качват от капризи. Това нещо изобщо не го приемам и съм много притеснена, като го чувам от държавни хора... Това създава и подсилва негативната нагласа за бежанците", обясни тя.

"Обществото и без това, поради непознаване на самата ситуация смята, че тези бежанци са кой знае колко много, а всъщност дори здравните им права не започнаха да ги ползват", заяви още Иванова.

Бежанците не поискаха държавните бази, връщат се в Украйна или се спасяват по други начини 

Тя обясни, че доброволците са обезверени и са в състояние на бърнаут. 

"Много от тях (бежанците) нямат джипове и не са капризни и това, което искат, не е да бъдат на лукс... Всъщност те никога не са искали да бъдат в такива хотели... Честно казано, за мен беше голяма грешка да се настаняват хора, стотици хора от автобусите, в луксозни хотели. Личното ми мнение е, че това не се направи от хуманизъм. Личното ми мнение е, че това са най-вероятно лобистки интереси на хора от хотелите, които тогава бяха празни", категорична е тя. 

Украинските бежанци загубиха войната с държавата и институциите!

Тя обясни недоумението си от говоренето за джиповете на по-заможните от бежанците и по думите й те дори помагат на икономиката ни. В същото време, онези, които наистина се нуждаят, не получават нужната помощ. 

"Бежанците, които идват с тежки увреждания, буквално не знаят къде попадат. Те си мислят, че в болницата ще има нещата, от които имат нужда", заяви тя.

Доброволец: Има разминаване в данните на НАП и Държавната агенцията за бежанците

По думите й е по-лесно доброволците да намират пари за транспорт в друга държава, където тези хора ще получат здравна помощ.

Иванова сподели, че за да запише едно бебе на личен лекар, е прозвънила поне 20 телефона и все още няма резултат. 

Мнението й е, че на теория бежанците имат здравни права, а на практика - не. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм