Февруари се оказва най-студенията февруарски месец в района на София след 2012 година. Средната денонощна температура е минус 1,4 градуса, този февруари е по-студен от изминалия януари. 

Но в това няма нищо необичайно, подобни промени от месец на месец са нормални през зимата, а и не само. 

Все пак този февруари ни донесе зимно време такова, каквото, особено в Североизточна България, не се беше случвало от години - дебел сняг, много студ и виелици. И там нещата се връщат постепенно към нормалността с повишаването на температурите.

До края на седмицата затоплянето ще се усети навсякъде, като най-топло ще бъде в сряда, четвъртък, петък, а от неделя временно ще застудее.

Кога ще вали?

Над Централното Средиземноморие се формира средиземноморски циклон, който ще оказва влияние на времето над Западните Балкани и отчасти и над нашата страна - главно в четвъртък, петък и събота. Все пак сериозни валежи не се очакват, ще превалява на места на юг - дъжд, а в планините сняг, главно в петък. Мрачно, облачно време. В следващите дни ще има и условия за мъгли и ниска облачност сутрин, а дневните температури ще бъдат между 4 и 9 градуса.

Чак в неделя се очаква по-сериозна промяна в две посоки: ще застудее и ще има валежи от дъжд и от сняг.

Най-вече в нощта срещу понеделник ще има валежи от сняг, главно на запад, в по-високите места и дъжд в низините. Дали ще се образува снежна покривка и колко ще вали, ще видим на заседанието на Синоптичната комисия в петък. 

Очертава се динамично време в края на седмицата с валежи и понижение на температурите, а след това временно понижение и превалявания - следва бързо повишаване на атмосферното налягане и затопляне.

Времето през март

През първите дни на март ще се затопля и от средата на следващата седмица ще видим температури над 12 - 14 градуса, особено северно от планините. Повече валежи не се очакват, именно заради разширяването на област на високо атмосферно налягане от Централна Европа.

Снегът си отива, затопляне, а в края на седмицата и валежи

Според дългосрочните прогнози на големите метеорологични центрове идващата пролет, тъй като март е първия пролетен месец, но с възможности за сериозно застудяване и сняг, ще бъде под влияние на Ла Ниня, Южната осцилация, която е в студената си фаза и това окзава влияние на времето, както над САЩ, така и опосредствено над Европа. Според тези прогнози над Европа ще преобладава високо атмосферно налягане, което води до по-малко валежи и малко по-топло време. Център на ниско налягане ще се разполага на северозапад.

При такова разполагане на основните центрове на високо и ниско налягане в по-дълъг период, вероятно ще имаме пролет с малко по-високи температури от обичайните над Балканите и валежи около нормалните.