Министерството на финансите е изготвило три варианта на Закона за държавния бюджет за 2023 година, но няма да внесе нито един от тях, каза служебният финансов министър Росица Велкова.

Тя обясни, че ако бъдат запазени и продължени всички данъчни облекчения, включени в бюджета за 2022 година държавният дефицит ще стигне 11,5 милиарда лева и 6,6% от Брутния вътрешен продукт, което ще наруши фискалните правила. Ще се наложи и теглене на нов дълг в размер на 16 милиарда лева годишно.

Извънредно заседание на НС: Депутатите изслушват Росица Велкова

Велкова добави, че при липса на редовно правителство, служебният кабинет ще поиска удължаване на действието на държавния бюджет за 2022 г. 

"Служебният кабинет да изпълни задължението си по Конституция и да внесе за разглеждане в парламента проект на Закон за държавния бюджет за 2023 година". Това призова на брифинг в парламента Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме Промяната”.

По думите му това, че ще бъде поискано удължаване на действието на настоящия бюджет е сигнал, че държавата може да се финансира с него безпроблемно и догодина. Според Василев всички страхове, които се насаждат за 11 млрд. лв. дефицит и 16 млрд. лв. дълг, са безпочвени. 

Сценаристите на Слави: Оказахме се прави, финансовото състояние на страната е ужасно

Той коментира, че щом служебният кабинет смята, че текущият бюджет може да се използва и за догодина, това означава, че и текущият дефицит би стигнал за догодина. Асен Василев допълни, че и текущата разходна част плюс допълнителните приходи биха стигнали, така че да може и догодина да се финансира държавата безпроблемно.

По-рано във вторник депутатите в Народното събрание изслушаха служебния финансов министър Росица Велкова. 

"Балансираният вариант предвижда продължаване на всички данъчни облекчения от тази година като намалена ставка на ДДС, премахване на акцизи и по-високи облекчения за деца, както и увеличение на пенсиите. За да се реализира този вариант на държавния бюджет обаче се очаква дефицит в размер на 11,5 млрд лева, което ще наложи поемане на нов дълг от около 16 милиарда лева годишно", обясни тогава тя. 

Цончо Ганев обвини Асен Василев за дългова спирала, той отвърна – парите отидоха за заплати

Велкова подчерта, че информацията на пръв поглед изглежда оптимистична, но ако се погледнат предходните години бюджетът обикновено е на излишък до последните два месеца на годината.

Положително бюджетно салдо е в нормално състояние, каза още тя, но уточни, че това не означава, че годината ще завърши на излишък, тъй като той е приет и планиран на дефицит.

По думите на служебния министър се очаква преизпълнение на данъчно-осигурителните приходи с около 250 млн. лева.

„Сериозният разговор е при втория мандат“ и още за консултациите при Радев

„Очакваме през декември да постъпят 2,6 млрд. лева от първо плащане по Плана за възстановява не устойчивост (ПВУ). Подали сме искането с изпълнени всички мерки и в момента нашето искане се разглежда в Европейската комисия“, съобщи Велкова.

Очаква се и икономия в разходите в размер на 1 милиард лева, частта капиталови разходи по ПВУ. Към момента касовият разход е около 50 млн. лв. и не се очаква до края на годината да възлезе на повече от 100 млн. лв., каза министър Велкова.

Тя обясни, че тази икономия ще подобри бюджетното салдо, но неминуемо натоварва бюджета за 2023 г.

Икономист по Дарик: Да се озапти нарастването на заплати в публичния сектор

За компенсация по програмите за енергийно подпомагане към 30 септември 2022 г. са изплатени 3,7 млрд. лв., които са неутрални по отношение на бюджетното салдо, подчерта финансовият министър и уточни, че е осигурено финансиране на програмата до края на годината. Велкова допълни, че за украинските бежанци са използвани 540 млн. лв. за същия период.

По плана за капиталови разходи Велкова заяви, че 400 млн. лв. са преструктурирани като трансфер за общините.

„Очакваното изпълнение на капиталовите разходи след преструктуриранията и икономията, която се очаква, е в размер на 6,7 млрд. лв., от които са изразходвани в 9-месечието 2,6 млрд. лв.“, каза още тя.

Георги Кадиев пред Дарик: Едно ляво обединение трябва да бъде като ЕС

Планираният дефицит за 2022 г. на касова основа е 4,1% от БВП, очакваният дефицит е 3,4% от БВП на касова основа. На начислена основа дефицитът е 6%, а очакванията на начислена основа са 5,4% от БВП, обясни финансовият министър.

По думите ѝ максималният размер на новия държавния дълг, който може да бъде поет през 2022 г., е 10,3 млрд. лв.

„Към 19 октомври номиналният размер на държавния дълг възлиза на 35,3 млрд. лв., което е 21,8% от БВП при максимално допустим размер от 38,5 млрд. лв. Размерът на държавния дълг нараства с 4,1 млрд. лв. в сравнение с 31 декември 2021 г., вследствие на поетия нов дълг чрез емисии на ДЦК в размер на 7 млрд. лв, в т.ч. на вътрешния пазар – 2,6 млрд. лв. и на външния пазар – 4,4 млрд. лв., и извършените погасения по падежирания през годината държавен дълг в размер на 2,9 млрд. лв.“, съобщи още Велкова.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм