Липсата на поддръжка извади от строя пожароизвестителните кули, монтирани в горските масиви в районите на българо-гръцката граница, в област Смолян. Те предаваха реална информация на всеки десет минути до ситуационни центрове в службите по противопожарна безопасност в Смолян и в Ксанти, което от своя страна позволява своевременно да се реагира при горски пожар. Те обаче не работят, тъй като няма кой да ги поддържа, информира директорът на Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Смолян, старши комисар Симеон Цървуланов. Той уточни, че кулите са собственост на държвата. От своя страна областният управител Емил Хумчев заяви, че се водят разговори с Южноцентрално държавно предприятие, което да поеме стопанисването на съоръженията. „От 15 кули, 13 са в изправност, а две са паднали“, добави Хумчев. Кулите са с височина 15 метра и са снабдени с видеонаблюдение.
===========================================

На 10 сигнала за пламнали треви, суха листна маса и храсти са се отзовали пожарникарите от Пловдивско през последното денонощие. Горещото време е причина за повишената готовност на огнеборците от областта. Към момента сухи треви горят край село Царимир. Пламъците гасят два противопожарни екипа от Пловдив и Съединение. Пожар има и в землището на село Войсил. Там също са пламнали сухи треви, които се гасят от друг екип огнеборци. От пожарната призовават за бдителност с цел предотвратяване възникването на пожари в полски и горски масиви. От Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" съветват, когато сте на път да не изхвърляте фасове през прозорците на автомобила, тъй като високите летни температури са предпоставка за бързо възпламеняване на крайпътните площи. В настъпилия пожароопасен сезон, апелът на пожарникарите е при най-малкото съмнение за инцидент, да позвъните на тел 112.


=========================================

Защитена местност край Свиленград е обявена със заповед на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Местността се намира в землището на село Сладун и в нейните пасища с площ над 1700 декара се запазват балканските находища на два анатолийски вида растения: Азнавурова мащерка и Хаускнехтово звездиче. Азнавуровата мащерка е вписана като защитен вид в Бернската конвенция. В границите на защитената местност Сладун се забранява строителство и прокарване на нови пътища, внасяне на неместни видове и проучване и добив на подземни богатства. Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково трябва да впише новата защитена територия в кадастралните карти и регистри на село Сладун.
====================================

Върховният касационен съд потвърди решение на Пловдивския апелативен съд спрямо бизнесмен, който е осъден за това, че предложил подкуп на служители на „Напоителни системи“ ЕАД – клон „Тополница“. На подсъдимия Стоян Комитов е наложено наказание от 2 години и 6 месеца лишаване от свобода, условно с 4 години изпитателен срок, и глоба от 2 000 лева. Той е признат за виновен за това, че в качеството си на управител на частна фирма, на 14.06.2016 г., направил опит да даде по 2 000 лева на три длъжностни лица, за да подпишат протоколи за строително-монтажни работи на „Варвара-1“, „Бент Лесичово“ и „Гелеменово“, които на практика не били извършени.

Информации на Петър Тодоров, Адриан Кулев, Живка Тодорова и Тина Соколова