Отново огромна част от обявените места за специализанти в различните сфери на медицината у нас, които са финансирани от държавата, остават незаети. Това става ясно от справка на Министерството на здравеопазването, съобщи Medical News.

Според нея, през изминалата 2023 година, броят на лекарите, започнали обучение на места, финансирани от държавата, е бил 149. В същото време, броят на местата за специализанти, които са подпомагани от държавата, е много по-голям. Министерството на здравеопазването обявява тези места два пъти годишно, като през изминалата година в първия списък са били 334 свободни места, а във втория 310. Част от местата в болниците за бъдещите специалисти на практика фигурират и в двата списъка, но независимо от това, се потвърждава тенденцията значителен брой от позициите, които държавата финансира, да остават без интерес от страна на младите лекари.

Най-много от заетите места през миналата година са за специализация по обща медицина или 71. Следват тези по педиатрия с общо 11 места, към които е имало интерес и пневмология и фтизиатрия с 9. Всички останали специалности си поделят по съвсем малък брой записали специализанти.

Припомняме, тенденцията значителна част от обявените места за бъдещите специалисти да не се заемат, не е нова. В средата на миналата година, вече бившият здравен министър д-р Асен Меджидиев посочи, че голяма част от местата за специализанти в сферата на здравеопазването, финансирани от държавата, остават празни. „Това показва, че осигуряването на възможност за специализация не е основната мярка, която би привлякла лекари, както и други медицински специалисти, към дадена специалност или към дадено лечебно заведение“, посочи той в изказване в парламента. „Изборът на един медицински специалист да работи на определено място, включително като специализант, зависи от различни фактори – най-вече трудово възнаграждение, възможности за професионално развитие и работна среда – наличната апаратура и база на лечебното заведение, отношението на колегите и обществото като цяло, самото населено място, което следва да осигури добри условия на живот и възможности за развитие и на членовете на семейството на медицинския специалист“, коментира тогава д-р Меджидиев.

Справка, изготвена от Министерството на здравеопазването за Medical News за 2021 г., показа, че от обявените 254 места, заетите бяха едва 86, а свободните – 168 или над 66% от всички обявени от държавата.

Държавата подпомага по различни начини специализантите у нас. За класираните по клинични специалности за целия период на обучение се финансирана таксата за теоретично обучение и таксата за обучение по модули и раздели, които не могат да бъдат проведени в основната база за обучение. За тях се осигурява и възнаграждение в размер на не по-малко от 2,5 минимални работни заплати за страната. За неклиничните специалности и за бъдещите стоматолози държавата финансира само таксите за теоретично и практическо обучение. С промяна в реда за специализациите отпадна ангажиментът бъдещите лекари да работят в лечебно заведение у нас, ако обучението им е било финансирано от държавата. Въпреки това е факт, че значителна част от обявените места, финансирани от държавата, остават празни.  

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм