Учени от Българската академия на науките изчислиха какви конкретно ще са ползите за българина от влизането на страната ни в Шенген.

Според БАН, ползите ще са 5 с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно. Учените от Института за икономически изследвания при БАН са провели специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката. Финансовите ползи идват именно от падането на граничния контрол за нашите граждани и МПС-та.

ГетиГетиНай-голямата полза е за тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 млн. лв., посочват от БАН. Според изследването огромни са и пропуснатите ползи. Те се равняват на 545 млн. лв. 

Втората полза отчита елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.

От присъединяването към сухопътния Шенген ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които посещават България, с общо спестени  217 998 дни. От това би могъл да спечели и българският туристически бизнес с около  71 млн. лв. Четвъртата полза е свързана с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. 

Преки ползи от присъединяването на България към Шенген има и за фиска – икономистите ги изчисляват на около 138 млн. лв.

ГетиДосега има само едно проучване, възложено от Европейския парламент през 2016 г., чиято цел е да се оцени въздействието на възстановяването на граничния контрол в рамките на Шенген, но не и на ефекта от задържането на отделни страни извън него. 

Гети