България вече е пълноправен член на Шенген. Съветът на Европейския съюз единодушно прие страната ни и Румъния в Шенгенското пространство и по суша, стана ясно от съобщение на унгарското председателство.

Така от 1 януари паспортният контрол по сухопътните ни граници ще бъде премахнат, което ще спестява време за преминаване.

Unsplash

Последното препятствие пред страната ни дойде от проекторезолюцията на крайнодясната Партия за свободата в Нидерландия. В срада обаче парламентът в Нидерландия отхвърли това искане и пътят беше разчистен.
България е пълноправен член на Шенген! (ОБНОВЕНА)Двете държави бяха приети по въздух и вода на 31 март тази година, а от днес и по суша.

Илков: Шенген става по-силен и устойчив

"Вярваме, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото заедно можем повече“, заяви вътрешният министър Атанас Илков и допълни, че България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола публикува коментар в социалната мрежа Х.

„Готово е. Решено е. Заслужено е. Румъния и България ще се присъединят изцяло към Шенген на 1 януари 2025 г. Поздравления за хората от двете държави, които работиха упорито и дълго за това. Един по-силен Шенген означава по-сигурна и по-обединена Европа“, написа Мецола.

Още през 2011 година Европейската комисия заяви, че България и Румъния са изпълнили всички критерии за членство в Шенген, но заради съпротивата на няколко страни членки приемът се забави.

Оттогава са минали 13 години, а е имало само две гласувания. Редица държави ротационни председатели на Европейския съюз просто не подлагаха на вот решението, тъй като нямаше сигнал за необходимото единодушие.

Агенция „Митници“ е готова за Шенген

„Агенция „Митници“ е напълно готова за Шенген по суша“. Това заяви пред журналисти в Брюксел директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, след като присъства заедно с министър Атанас Илков на редовното заседание на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“.

Контролът няма да се занижава и Агенция „Митници“ ще продължи да изпълнява стриктно своите ангажименти по външните граници на ЕС и във вътрешността на страната, за да се гарантира сигурността на гражданите, икономическите оператори и фиска на България и ЕС, посочи Георги Димов.

Той уточни, че в Европейския съюз няма друга такава пресечна точка, каквато е България в ЕС с най-големия в Европа и втори в света сухопътен граничен пункт – ГКПП Капитан Андреево, както и пет трансгранични коридора и над 4,5 млн. товарни превозни средства, преминаващи за година.

„България ще продължава да изпълнява ключова роля в доставките към Европа и ефективно ще противодейства на митническите, акцизните и валутните нарушения и престъпления.“, обобщи директорът на Агенция „Митници“.

От думите му стана ясно, че от 00:01 ч. на 1 януари 2025 г. на бившите гранични пунктове с Гърция няма да се извършват проверки. Същевременно на северната граница с Румъния регламентът позволява поради възникнала необходимост да се поиска частичен граничен контрол, но той ще е на база метода „анализ на риска“, а не за всяко превозно средство.

Политическите реакции

Темата за присъединяването ни официално в Шенген отекна очаквано и в кулоарите на Народното събрание. С аплодисменти народните представители посрещнаха новината. После някои го определиха като успех, други отчетоха, че прекалено се е забавило, трети изразиха притеснение от евентуален мигрантски наплив, а четвърти започнаха да се надпреварват кой има по-голям принос да станем част от свободното европейско пространство.

Според депутата Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС това е голям успех за България. Ще бъдат отворени много нови пътища за бизнеса, каза още той.

Снимка: БТА

“С решението България да стане член на Шенген и по суша се поправя една многогодишна несправедливост за нашата държава. Това е на първо място голямо българско постижение, голям успех за България”, коментира Георгиев.

По думите му влизането на Шенген ще донесе на България редица икономически и политически позитиви и подчерта, че страната ни “много отдавна” е изпълнила всички критерии за присъединяване.

По думите на Николай Денков от ПП-ДБ първите решителни стъпки за борба с корупцията и приемането ни в Шенген са предприети от кабинета "Петков".

снимка БТА

“Днес всички българи може да се поздравим за постигане на една от най-важните и дългоочаквани национални цели - вдигане на последните ограничения по границите с нашите европейски съседи”, каза той. 

И добави:

Днес цялото европейско семейство се обедини в признанието си, че България е негова пълноправна част във всяко едно отношение. Пълноправното ни приемане в Шенген е най-значимото постижение по европейския път на България след приемането ни в Европейския съюз през 2007 година”.

След влизането ни в Шенген България става първа приемаща държава за всеки един нелегален емигрант, обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Той даде пример със село Крайново в община Болярово, което се намира само на километър от границата с Турция. 

Снимка: БТА

“Всяка вечер от там минават нелегални мигранти. Знаете ли как им казват хората, които живеят там? Наричат ги муджахидини, талибани, може да им викат обаче денковчета, защото явно такива като вас и хората, които управляват последните години направиха така, че българската граница да е пробита като швейцарско сирене”, каза Костадин Костадинов. 

И призова да не се лъже, че няма нелегални мигранти. 

Тошко Йорданов от ИНТ подчерта, че влизането в Шенген е изключително закъсняло.

снимка БТА

“​​Влизането в Шенген е изключително закъсняло, отдавна сме изпълнили изискванията. Бившият премиер Николай Денков прие условия, които нямат нищо общо с това. Говоря за безконтролното връщане на мигранти. Всеки човек, влязъл нелегално, трябва да бъде депортиран. Шенген много ще облекчи бизнеса”, каза Йорданов.

Не сме в еуфория от влизането в Шенген, но то все пак то е плод на заслужена дългогодишна работа, каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев.

Снимка: БТА

Той запита дали влизането на България по време на случващото се в Сирия няма връзка. 

Присъединяването ни към Шенген ще се отрази позитивно, смята Борислав Гуцанов от БСП. Според него позитиви ще има най-вече за икономиката.

Коментар по темата направи и държавният глава с пост в социалната мрежа Х. 

Снимка: БТА

“България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Поздравявам всички, които имат реален принос за това постижение”, напиша Румен Радев.