Милиард и половина ще бъде плюсът за България от приемането ни в Шенген, всички стъпки по пътя за свободното европейско пространство ги извървяваме успешно, но финалното решение предстои да бъде взето на 12 декември, каза служебният премиер Димитър Главчев. Разходите на превозвачите са 240 евро на ден заради контрола по преминаването на границата, като тези средства ще бъдат спестени с приемането ни в Шенген, изтъкна Главчев.

Главчев: 1,5 млрд. лв. ще бъде плюса за България от приемането ни в Шенген (ОБНОВЕНА)

Дали ще бъдем приети в свободното европейско пространство и по суша от началото на следващата година предстои да бъде гласувано на следващата срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС през декември в Брюксел. Министър-председателят посети „Дунав мост” 2 край Видин, като подчерта, че целта е да се работи за това да имат готовност при евентуално положително решение всички структури и институции да заработят в синхрон при новата шенгенска организация, ако тя стане факт.

"От вчера, даже от момента, в който се разбра, че има такава възможност за такова позитивно решение, и „Гранична полиция”, и всички структури, вече мислят как да бъде преструктурирано и как да бъде преорганизирано. „Митници”, НАП, БАБХ, РЗИ, въобще всички, които можете да си представите, че имат отношение. Регионалното министерство и АПИ. Всички заедно събрани сега действат в синхрон, координирано и не може ние да сме причината след като се премахнат границите, държавните структури да за изостанали, така че в момента предварително вършим това, за което трябва да имаме готовност и се надяваме, че след решението всички ще забележат как се случва."

Откакто е станало ясно, че има възможност за позитивно решение за пълноправното ни членство в Шенген, всички институции, които имат отношение по темата, са започнали да работят в синхрон, за да бъдат готови, ако това се случи, каза Главчев.

"Всъщност ние затова и започнахме при позитивно решение каква реорганизация да се направи на всички държавни структури, които са и на българо-румънската граница и на българо-гръцката, които ще отпаднат. Особено на българо-гръцката няма да има никакъв контрол, предполага се. А тук за около 6 месеца, за да се види накъде тръгват потенциално да се развиват нещата, да се види дали има миграционен натиск, дали няма – ще остане за известно време, но не и във вида, в който досега го виждате."

А директорът на „Гранична полиция” Антон Златанов поясни, че след  1 януари, което се спряга за евентуална дата за влизането ни в Шенген по суша, граничният контрол на КПП-тата с Румъния ще остане, но няма да има задължение за проверка на всички преминаващи.  

"В тези 6 месеца, които предстоят, ние ще напаснем и ще направим фините настройки на нашето постепенно оттегляне, проверка точно по анализ на риска само за тези, които ни интересуват, без да търпим критики, че не сме проверили всички. Тъй като, ако сега си позволим да не регистрираме и проверяваме преминаващите, това е нарушение, а след това ще бъде само наше право."

Златанов допълни, че ще се проверява или на случаен принцип, или на база на оперативно интересни лица и превозни средства – камиони, микробуси и леки коли, като цел е предотвратяване на трансграничната престъпност.

А министър-председателят Главчев изтъкна, че и за гражданите, и за бизнеса ще има големи ползи от влизането ни в Шенген по суша.

"Превозвачите казват, че по 240 евро било на ден разходите, които трябва да плащат във връзка с това, че не сме в сухопътния Шенген. Някъде сметнато за икономиката около 1,5 млрд. го изчисляват експерти, че ще е плюсът за България от приемането ни в Шенген. Но тук пак да подчертая, че финалното решение ще бъде взето на 12 декември."

Очаква се утре служебният премиер Димитър Главчев да посети граничния пункт„Дунав мост” при Русе.