
Договор за проучване за петрол и газ в Черно море подписа енергийният минситър с компанията „Шел”. В присъствието на премиера Росен Желязков министър Жечо Станков и управителят на "Шел Експлорейшън енд Продъкшън" Ваня Иванчева подписаха договор за проучване на нов блок в изключителната икономическа зона на България в Черно море за наличието на петрол и газ.
Снимка: БТА
Предстоящите проучвания ще бъдат в "Блок 1-26 Хан Тервел" на около 4000 кв. км. Жечо Станков определи договора като изключително важен, а Росен Желязков каза, че той има голямо политическо значение.
"Винаги съм твърдял, че газът, който бъде открит на територията, както сухоземната, така и офшорната ще бъди най-евтиният газ по няколко причини. Защото вместо от случаите, когато България доставя газа си по газопроводи до 30 процента от цената идва от транзитните такси. Допълнително с търсенето и проучванията държавата ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30 процента. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе като стойност в държавния бюджет. Тук е важно да споменем, че този перспективен блок, който е над 4000 кв. км е съседен на блок "Хан Аспарух", в който вече се извършват сериозни дейности по търсене, проучвате и бъдещи сондажи. И сумата, която очакваме като инвестиционни разходи от "Шел", свързана със спазване на екологичното законодателство обучаване на български кадри, 3D сеизмистика или разбирайте рентгенова снимка на подземните територии са само малка част от инвестициите, които очакваме в последствие", заяви Станков, цитиран от БНТ.

"За първи път съм в България и веднага искам да благодаря за топлото гостоприемство и за всичко с изключение на времето. Имам удоволствието да съм тук, като представител на "Шел" при полагането на подписа за този основополагащ крайъгълен камък в нашите взаимоотношения. Надяваме се, че с експертните си умения ще извършим дейността безопасно и ще имаме възможност да работим в ексклузивната зона на Черно море, която принадлежи на България", коментира Юджийн Окпере, изп. вицепрезидент проучвания в “Шел”.
Премиерът Росен Желязков от своя страна подчерта, че България се нарежда сред страните в черноморския басейн, които активно разработват неизползвания природен потенциал на черноморското дъно.
"Влизането на "Шел" на пазара на проучванията и добива е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал. Този процес, разбира се, няма да бъде мигновен, ще отнеме време първоначално с изследванията с най-модерните възможни технологии. Технологии, които ще позволят включването и на суперкомпютри, и на изкуствен интелект за разгадаване на тайнствата, които дъното крие от нас. Това от друга страна е и потенциал, който показва след три неуспешни опита за подписването на този договор , че в България има необходимото доверие и сигурност за чуждестранни инвеститори да съумеят да правят дългосрочни планови занапред за разработване с въздействие и върху нашата, но и върху европейската енергийна сигурност за диверсификация на източниците на природен газ."

Още по темата
- “Новините, обяснени”: Морският координационен център и желанието да се спрат военни действия в Черно море, каквито няма
- Русия и Украйна се споразумяха за примирие в морето и забрана на енергийните атаки
- Разливът на нефт в Черно море се разраства
- Президентът Байдън забрани сондирането по крайбрежието на САЩ