Аварийните работници, които се опитват да почистят петролния разлив в Черно море, са открили седем нови петна, съобщи ТАСС. Президентът Владимир Путин нарече инцидента едно от "най-сериозните екологични предизвикателства" през последните години.

От 15 декември, когато два остарели танкера аварираха след буря в Керченския проток, в морето са се разлели около 2400 метрични тона нефтопродукти. Путин заяви, че досегашните усилия за почистване са недостатъчни, за да се справят с мащаба на ситуацията.

Андрей Павлюченко, служител на Министерството на извънредните ситуации в анексирания от Русия Крим, заяви в петък, че работниците са установили още седем случая на замърсяване по плажовете в четири района на Крим, както и на остров Тузла - тясна ивица земя под Кримския мост, свързващ Южна Русия с Черноморския полуостров.
Павлюченко заяви пред ТАСС, че новата замърсена зона е дълга около 14 км и че в наблюдението на крайбрежието участват 10 плавателни съда и два самолета.

Разливът на нефт в Черно море се разраства

Екологични групи съобщават за смъртта на делфини, морски свине и морски птици. Един от танкерите, 136-метровият „Волгонефт 212“, се разцепи на две и потъна, при което загина един член на екипажа. В петък руските власти съобщиха, че са открили нов теч от кърмата на другия плавателен съд, 132-метровия „Волгонефт-239“, който е заседнал на плитчина по време на бурята.