Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, който е част от „Продължаваме промяната“ бе специален гост в „Денят на Дарик“. Той коментира корупционния скандал около заместник-кмета на столицата Никола Барбутов, като заяви, че „няма корупция в ПП“. Цветомир Петров каза, че Кирил Петков даде пример с подаването на своята оставка за политическа отговорност. "Записът ме притеснява, ако е верен", обаче сподели Цветомир Петров в интервюто си пред Божидар Русев.

„Не смятам, че има корупция в „Продължаваме промяната“. Нищо не е доказано до този момент. Нито прокуратурата, нито КПК биха прикрили нещо, свързано с „Продължаваме промяната“. Кирил Петков направи нещо невиждано за българската политика и той даде пример как се носи политическа отговорност, а още на ниво заместник-кмет и районен кмет. Петков показа защо „Продължаваме промяната“ е различна спрямо другите партии. Това, което направи Кирил Петков, беше акт да покаже как се носи отговорност и да даде шанс на партията да покаже себе си. „Продължаваме промяната“ не говори само за антикорупция, а го вярва! Не мога да отрека, че има запис. Това, което се чува в него, не е приятно. Трябва да направиш промяната първо в себе си, за да тръгнеш напред“, заяви Цветомир Петров.

„Оставката е личен акт. Решението на г-н Петков е лично. Тъй като антикорупцията е един от основните стълбове на „Продължаваме промяната“, един такъв запис беше сериозен удар в партията. Смятам, че това е причината г-н Петков да поеме отговорност“, каза още той.

„Искам да видя цялата истината по случая, защото не вярвам изцяло на спекулациите. Познавайки колегата Барбутов, поставям под съмнение представената схема. Защо колегите не дойдоха при мен да ме потърсят колегите не разбрах. По някакъв начин те са знаели, но никой не дойде при мен да каже, че има реален проблем и са водени в корупция. Гледам на това предизвикателство като шанс „Продължаваме промяната“ да дръпне крачка назад, да се реорганизира, да има контролни механизми да не се допускат такива неща. Предстои ОС в края на септември, на което ще се изберат всички национални органи. В крайна сметка това може да е добро ново начало за „Продължаваме промяната“ и реално промяната да продължи“, заяви председателят на Столичния общински съвет.

„Присъединих се към „Продължаваме промяната“ в края на кабинета „Петков“. Тогава ми светна лампата, че млади хора се опитват да направят нещо, а срещу тях има компроматна война. Те не говориха за лицата на „Продължаваме промяната“ като личностни качества, а само как тези хора къде били яли, спали и т.н. Голяма част от хората в „Продължаваме промяната“ имат различно мислене за живота и това ме спечели и мен“, заяви Петров.

„Смятам, че „Продължаваме промяната“ е равносилно на нулева толерантност към корупцията. Времето ще покаже дали реално има такъв казус. Има запис, но няма реално проведени обществени поръчки, май няма и доказано взети подкупи. КПК се активизира доста бързо. Ако говорим за такива подобни случаи „Антикорупционния фонд“ се бави. Апелирам прокуратурата да се активира по този начин, с тази твърдост при всички скандали.“

„Няма малка корупция. Или я има, или я няма. Мен ме притеснява целия запис и какво чувам вътре. Ако това нещо е било организирано на ниво партия, то наистина би било лошо. Аз искам да действам с факти, а не с хипотези. Важно е какви мерки ще се вземат на Общото събрание. Това е шанс да се реорганизираме и да докажем, че сме реална партия. От създаването на „Продължаваме промяната“ до управлението на държавата минаха едва няколко месеца“, коментира Цветомир Петров.

„Никола Барбутов е страхотен професионалист и изключително интелигентен човек. Много съм изненадан, беше голям шок за мен, познавайки го лично. Казах, че ще бъда много изненадан, ако г-н Барбутов има общо с това. Надявам се, че няма нищо общо това с него и да се окаже това голямо недоразумение. Барбутов е член на „Продължаваме промяната“.

„Смятам, че всеки човек е длъжен да носи отговорност за действията си. Ако г-н Терзиев е покровителства подобни действия, то тогава трябва да си подаде оставката. Всеки заместник-кмет има свой ресор и бюджет. Той отговаря за ресора и хората, които са под него. Ако Васил Терзиев не е участвал, то не трябва да подава оставка, в противен случай трябва да поеме отговорност“, смята председателят на СОС.

„Нямам представа дали има натиск върху районните кметове. Върху мен лично не е упражняван натиск от Лена Бориславова и други членове на партията. Не искам да отричам нищо, но не ми се вярва да има натиск от страна на Лена Бориславова върху колегите“, заяви Цветомир Петров.

„Бюджетът беше основна тема и мина през Столичния общински съвет. София вече има бюджет и икономическа рамка. Аз не подкрепих и двете предложения, но в демокрацията е така, че мнозинството печели. Самият бюджет е 2,8 млрд. лева и е структуриран в различни направления. Прекроеното направление е капиталовата програма за строителството на града. В него имаш 200 млн. лева непреходни обекти, другите са фиксирани. От тях около 75 бяха прекроени, в голяма част стойността на проектите бе намалена и бяха вкарани стотици нови проекти. Това е проблем. Залагат се едни обекти, които не са финансирани изцяло и са заложени аванси и проектирани. Това минира следващите бюджети с тези обекти. Основният проект за нас е, че не знаем колко ще струват тези обекти за следващите години“, заяви председателят на СОС.

„От върнатият бюджет има крачка напред. 15 милиона се върнаха в правилната посока. Но не може да се покаже от страна на екипа на кмета Терзиев как искат да изглежда града“, каза още той.

„Най-големият недостиг е при шофьорите и сервизните работници в градския транспорт на София. Затова ние предложихме бонусна система, за да стимулираме хората с дефицитните професия. Парите от държавата са дадени за сега, няма гаранция дали те ще бъдат дадени за следващата година. Ние за следващата година сме с дефицит в транспорта. Начина, по който те протестираха – да блокират незаконно депата, награда, която получиха при блокадата на София, е, че получиха това, което искаха. Това е много лошо за нас. Какво казваме на медицинските работници? Блокирайте болниците и ще ви оправим условията на труд. Сами разбирате, че действията са неправилни. Самата блокада се оказа, че били външни хора за системата. В депата бяха допуснати и външни хора освен работниците. Това беше един политически акт, който бе стартиран политически и бе завършен политически“, категоричен е Цветомир Петров.

„Близо 9 часа продължи дискусията и накрая бе съкратена. Проведохме един много честен разговор помежду си. Всеки каза болките си и каза какво мисли и как го мисли на Националния съвет на „Продължаваме промяната“. Всеки район каза мнението на членовете на партията. Трябва да продължим промяната, а не да приключим в този момент. Енергията накрая бе много положителна. Телефоните ни не бяха отнемани. Това бе предложение и решение на националния съвет. Телефоните бяха отпред и беше по наше искане. Не виждам проблем. Не означава, че си нямаме доверие. „Продължаваме промяната“ от както е създадена, всички скандали са от  някакви записи. Всички го искахме, за да си говорим честно право в очите. Не можем да сме сигурни, че някой не е имал второ устройство. Всеки може да си скрие телефон във вътрешен джоб“, заяви Петров, който е част от „Продължаваме промяната“.

„Доброжелатели на „Продължаваме промяната“ има много… Аз съм обнадежден и сме далеч от края  на „Продължаваме промяната“, въпреки че има хора, които искат да чуят друго. Надявам се партията да бъде преструктурирана по най-добрия начин“, заяви още Петров пред Божидар Русев.

Вижте цялото интервю на председателя на Софийския общински съвет Цветомир Петров в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!