Сериозни забавяния по програмата „Развитие на регионите“ и риск страната ни да изгуби близо половин милиард евро, отчитат от МРРБ.

На пресконференция министър Иван Шишков представи екипа си. Заместничката му Десислава Георгиева обясни за средствата по програма „Развитие на регионите”.

Програмата е на стойност 3,3 милиарда евро, но забавяния поставят под риск тези средства. „Намираме се в 5-ата година от програмата, а имаме ( едва 56% договаряне на ресурса и 14% разплащания. Сключените договори са в много ранен етап на изпълнение. Така страната ни рискува да загуби близо половин милиард евро. Причината е, че няма достатъчно разходи, които да бъдат заявени към ЕК”, каза Георгиева.

По думите ѝ българските бенефициенти са опитни и с добри идеи, но процедурите са бавни.

От МРРБ подготвят два пакета от мерки. „Вече има положително решение от Комитета за наблюдение, к което е дадено позволение за подаване на ново изменение на програмата в ЕК . Така ще  бъде спасен близо половината от ресурса. Ще бъде променен подхода на взаимоотношения между държава и ЕК. Това не касае съществуващи процедури. Просто се променя начина на докладване пред ЕК”, каза Георгиева.

Ще бъде създаден и нов финансов инструмент по линия на Фонда за справедлив преход. Прави се и анализ на текущата инвестиционна програма за общините, пише NOVA.