На фона на двумесечния скандал около изявленията на Соня Момчилова - скандал, на който реагираха и политици от ГЕРБ, и дипломатически представителства в България - Съветът за електронни медии изненадващо излезе от лятна ваканция, за да атакува... премиера Николай Денков, пише "Булевард България".
СЕМ публикува декларация, в която нарича "недопустими" критиките му срещу поведението на Момчилова, и го обвинява в "непознаване на правомощията на органа".
Поводът: интервюто на Денков пред Найо Тицин на 7 август, в който министър-председателят критикува регулатора за това, че не си върши работата, след като допуска журналисти да разпространяват невярна информация без санкция.
- "Журналистическата етика изисква не просто да казвате нещо проверено, а да го проверите през няколко източника. Ако вашият събеседник каже нещо невярно, вие да го опровергаете в този момент. Това са базови стандарти, които водещите медии по света спазват задължително. Докато се оказва, че при нас тези стандарти не са влезли в действие", казва Денков.
- На напомнянето на Тицин за репликата на Соня Момчилова, че "и лъжата има право на живот", Денков отговаря: "Лъжата няма място, освен ако не бъде казано ясно, че това е лъжа. Самият факт, че председателят на СЕМ може да изрече такава фраза, показва, че той не си е на мястото".
Въпреки че само преди няколко седмици мнозинството в СЕМ се принуди да реагира срещу поведението на Соня Момчилова, сега се оказва, че съветът - без Пролет Велкова - се е обезпокоил от оценките на Денков.
"Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната, би било добре да се съобразят с констатациите и препоръките във всеки един от докладите на Европейската комисия по върховенството на правото, като коригират собственото си поведение по отношение на независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната", се казва в позицията.
Те твърдят още, че Денков не знаел "по отношение на кои лица е компетентен СЕМ" и не разбирал, че "професионалните стандарти за журналистическа дейност, залегнали в Етичния кодекс на българските медии, се съблюдават от Етичната комисия към Фондация "Национален съвет за журналистическа етика".
- Не е ясно кога съветът се е събирал по спешност, за да обсъди и формулира текста на декларацията срещу Денков. Последното му заседание се е провело на 27 юли.
- Не е ясно и защо СЕМ реагира едва сега, след като премиерът не за първи път изразява публично несъгласието си с действията на Соня Момчилова. Още в първия си отчет от юли 2023 г., Денков коментира, че "не може ръководството на СЕМ да казва, че лъжите имат място в медиите - обратното е вярно, част от работата на медиите е да разобличават лъжите".
- Не е ясно и защо СЕМ не разписа подобна декларация, когато депутатът от ГЕРБ Тома Биков директно прикани Соня Момчилова да подаде оставка като председател на регулатора и дори разкритикува начина, по който тя оставя заседанията да протичат без ред и в свободен формат.
Интересното е, че Соня Момчилова е изпреварила декларацията на СЕМ със собствена позиция пред синдикалния Съюз на българските журналисти, в която отрича твърдението, че медиите не спазват базови стандарти, и го определя като "клевета".
- "Да, лъжата тържествува и тя неумело и глупаво (за щастие) се прикрива под смокиновия лист на благородни и светли намерения, но фактите и статистиката сочат недвусмислено и неумолимо единствено, че няма шанс за полуистината, постистината и фейка, както в журналистиката, така и в политиката. Не посягайте на СЕМ! Докато аз съм председател на българския медиен регулатор, няма да си затворя очите за нито един опит да се остракира и опетни името на нито един неудобен на властимащите журналист", казва още тя.
- Момчилова определя като "маккартизъм в отвратителна и токсична форма" "опитите да бъде уличена в толериране на прокремълска пропаганда" (което се случи в поредица от нейни интервюта преди месец).
- Тя критикува Николай Денков за "груба намеса и неоснователни оценки в независимия регулатор", като стига дотам да твърди, че имала личен принос за неговата "някога благонадеждна репутация", защото Момчилова беше шеф на пресцентъра на Министерски съвет при служебния кабинет на Стефан Янев в продължение на 2 месеца през 2022.
Още през април 2022 г. СЕМ отказа да се занимава с налагането на санкции срещу разпространението на фалшиви новини от ефира на БНР - случая с броя на "Политически некоректно" на Петър Волгин, в който той обяви, че българският кораб "Царевна" бил превзет от украински бойци - на основание на това, че Законът за радиото и телевизията не давал правомощия на регулатора да наказва за дезинформация.
- ЗРТ все пак казва ясно, че електронните медии са длъжни да имат определения за професионално-етични норми за журналистическата дейност - именно на база на тях БНР наказа дисциплинарно Волгин, но така и не го отстрани от ефир.
На практика - Николай Денков се оплаква от същия проблем за това, че българското законодателство не наказва умишленото разпространение на дезинформация. Той прави уговорка, че "ако започнем да забраняваме много лесно", държавата рискува да се върне към тоталитарни практики.
Именно затова той поиска регулаторите и медийните организации да следят за прилагането на основни етични стандарти - а не както в случая със Соня Момчилова да задават обратната посока, към изявена търпимост спрямо разпространението на непроверена фалшива информация в ефир.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Поискаха оставката на председателя на ОбС-Белово
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)
- Денков: Хубаво е, че Борисов защитава Лена Бориславова, но по-добре да подпише декларацията за санитарния кордон
- “Да ми благодари, че е бил премиер”: Борисов ядосан, че Денков не му признал заслуги за Шенген