В сряда беше отхвърлен поредният опит за гласуване на оставката на председателя на Съвета за електронни медии (СЕМ) - Соня Момчилова, според съобщение на Българската телеграфна агенция (БТА). Предложението за оставка беше направено от Пролет Велкова и Симона Велева, но трима от членовете на СЕМ, излъчени от президента Румен Радев и от ГЕРБ, гласуваха против, съобщават от Свободна Европа.

БСП определи даването на имунитета на Борисов като “една малка победа“ на формацията

Причината за искането за оставка е изказването на Момчилова относно трагедията в Буча, която тя определи като пропаганда. Това предизвика реакции от посолствата на Украйна и САЩ, както и от неправителствени организации.

БСП поиска оставката на Тагарев, според Нинова той е вреден за България

Пролет Велкова, бивша водеща на "Дарик радио", поиска оставката на Момчилова да бъде включена в дневния ред на заседанието на СЕМ и призова колегите си да я подкрепят:

„Колеги, ако не искаме СЕМ да продължава да носи този срам, аз така го изживявам – като срам, моля, присъединете се и вие към този призив за оставката на г-жа Соня Момчилова“, каза Велкова.

Към искането се присъедини и Симона Велева: “За мен също се изпадна в една неприятна и срамна ситуация, в която съветът трябва да се разграничава от своя председател или да оборва своя председател“.

Велева и Велкова бяха избрани за членове на СЕМ миналата година от квотата на Народното събрание с номинации от "Демократична България" и "Продължаваме промяната". Предложението беше отхвърлено от бившия репортер на бТВ Габриела Наплатанова и от Галина Георгиева.

И днешната лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е отложена

Против гласува и самата Момчилова, макар решението да я засяга пряко. Наплатанова и Момчилова са от квотата на президента Румен Радев.

Георгиева пък е член на регулатора от 2019 г. след номинация на ГЕРБ и с подкрепата на ДПС. „Казвам, че изреждам събития, факти и теми от полето на военния театър, от тях мнимата смърт на президента Путин, подмяната му, казах и Буча.

Тук аз нищо повече не съм допълнила. По тази тема знаете, че имаше много интерпретации, вариации, инвенции, спекулации – затова я посочих“, каза Момчилова в своя защита. През юни в свое интервю за предаването на Асен Генов “Контракоментар” на въпрос за дезинформацията Момчилова отговори: „Така, както има руска пропаганда, не можем да отречем, че има и в обратна посока. Нали знаете за заболяването на Путин, за това, че е подменен, за това, че е умрял, Буча и така нататък“.

Акад. Денков пред “Политико“: Крайно време е да спрем да си затваряме очите за руската намеса

Изказването на Момчилова беше осъдено от Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ), както и от посолствата на Украйна и САЩ.

Самият СЕМ впоследствие публикува позиция, с която се разграничи от “каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча”. Фактът, че липсва уточнение кои от петимата членове на съвета са я подкрепили, означава, че тя е била гласувана единодушно, включително и от председателката му Соня Момчилова.

Борисов се отказва от имунитета си

Това не е първият случай, в който Пролет Велкова и Симона Велева искат оставката на Момчилова. През декември отново Велкова и Велева призоваха за оставката ѝ заради коментарите ѝ във връзка с международното разследване, което разкри стрелба и нередности по българо-турската граница и в което участва и Свободна Европа. И тогава искането им не беше прието с гласовете на Наплатанова, Георгиева и самата Момчилова.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм