Журналисти поискаха оставката на председателя на Съвета за електронни медии Соня Момчилова. Мотивите си те посочват в писмо, изпратено до председателя на Народното събрание Росен Желязков и до Комисията по култура и медии в парламента, съобщава mediapool.bg.
СЕМ: Съветът не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча
Ето пълния текст на писмото:
„Ние сме представители на журналистическата професия, които приемат своята работа като мисия в служба на истината и на обществото.
Възмутени сме от изказване на председателя на Съвета за електронни медии Соня Момчилова в подкаста „Контракоментар” с Асен Генов от 19 юни, в което тя определя трагичните събития в град Буча като украинска пропаганда.
Подобна квалификация за зверствата, извършени от руските военни срещу мирно украинско население, представлява цинично пренебрегване на истината и поругаване на човечността. Напомняме, че по време на руската окупация в Буча и околните населени места загинаха над 1400 души, включително деца. Много от местните жители са били подложени на изнасилвания и всевъзможни изтезания. Руските военни престъпления бяха документирани, включително от чуждестранни наблюдатели, а Международният наказателен съд започна разследване.
Скандално е, че докато ЕС полага усилия срещу хибридните тактики на Кремъл, председателят на българския медиен регулатор артикулира пропагандата на държавата-агресор и се конфронтира с официалната позиция на България и на европейското ни семейство по отношение на войната в Украйна.
Андрей Слабаков с моментна снимка на информационната среда: Манипулация и пропаганда
Подобно поведение изпраща изключително вредно послание към без друго уязвимата ни медийна среда и накърнява престижа на България. Показателна е официалната позиция на посолството на Украйна, в която се посочва, че изопачаването на фактите е недопустимо и се настоява СЕМ и съответните български институции да излязат с опровержение на казаното от Соня Момчилова.
Призоваваме г-жа Момчилова да подаде оставка, тъй като оставането ѝ начело на СЕМ би било позорно за тази институция и за българската държава!
Защо България се проваля в битката с пропагандата и какво може да се направи?
Настояваме Съветът за електронни медии да се разграничи от нейното поведение и да предприеме необходимите стъпки за освобождаването ѝ от поста.
Апелираме Народното събрание да обсъди спешно с експерти и журналистически организации промени в Закона за радио и телевизия!”.
Подписали:
Михаил Вешим
Калин Манолов
Стояна Георгиева
Велислава Попова
Стойко Стоянов
Юлиана Методиева
Иван Радев – АЕЖ
Емилия Милчева
Мария Черешева
Мохамед Халаф
Христо Христов
Владимир Йончев
Спас Спасов
Георги Папакочев
Светлана Божилова
Йордан Лозанов
Анелия Димитрова
Андриян Георгиев
Николай Колев
102-годишна съди Петър Волгин заради думите му „Да се върне Народният съд“
По-рано от Съвета за електронни медии излязоха с позиция, в която заявяват, че категорично не споделят каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча. „Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година”, посочват оттам.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Съветниците от ПП-ДБ: Качеството на въздуха в града отново е критично!
- Сутрешните новини от регионите на Пловдив и Смолян на 30.10.2024 г.
- “МВР без Илков и Пеевски”: Протестиращи поискаха оставката на вътрешния министър
- “Не аудитория, а електорат”: СЕМ преизбра шефа на БНР, въпреки критиките, че е дал трибуна на Волгин