Богатите стават по-богати, а бедните все по-бедни. Някои си обясняват това нарастващо неравенство с различни правителствени политики, но със сигурност в процеса има и инвестиционен компонент, пишат Darik Business Review.
Много хора предполагат, че вероятно съществуват някакви тайни инвестиционни възможности, запазени само за богатите. Когато разполагате с повече пари, на ваше разположение са ексклузивни сделки, алтернативни инвестиции и най-добрите финансови мениджъри.
Това може и да е вярно за шепа инвеститори, но един бърз поглед към това как най-богатият 1% и най-заможните10% разпределят своите активи показва много по-прост път към финансовото благополучие, пише списание Fortune.
8 тихи убийци на бюджета, които не забелязвате
Акции или имоти?
Ако данните на Федералния резерв за личното богатство се "разбият" по нетна стойност, която се изчислява, като се приспаднат пасивите от активите и се извадят пасивите, се получава много интересна картина.
Оказва се, че най-богатите 10% от американците държат близо 70% от активите в САЩ, докато останалите 90% държат 75% от дълговете. По-бедните 50% от хората притежават само 6% от активите, но цели 32% от пасивите.
Собствеността на фондовия пазар е разпределена още по-неравномерно. Най-богатият 1% притежава повече от 53% от акциите, докато най-богатите 10% притежават 89 на сто от корпоративните дялове.
Именно акциите са класът активи, който исторически има най-висока дългосрочна възвръщаемост, което обяснява нарастването на разликата между "имащите" и "нямащите".
Какви са поуките?
Според анализа на Fortune, има три основни извода, които могат да се направят от данните за разпределението на богатството.
Не концентрирайте инвестициите си. Докато най-долните 90% са вложили по-голямата част от богатството си само в един актив – техния дом, горните 1% имат по-балансиран подход.
Къщата вероятно винаги ще бъде най-голямата покупка за повечето хора, но е важно да диверсифицирате парите си и в други активи, като акции и облигации.
Как да намалим разходите си през 2023 г.?
Не задлъжнявайте много. Има добри и лоши форми на дълг. Повечето от нас трябва да използват ипотечен дълг, защото не много хора разполагат с достатъчно пари в брой, за да си купят жилище.
Но е важно да се отбележи, че дългът намалява нетното богатство, подобно на възвръщаемостта на акциите, която се натрупва във ваша полза.
Купувайте акции. Не всеки може да притежава собствен бизнес, но достъпът до част от корпоративните печалби чрез инвестиции на капиталовия пазар е възможност за всички.
Това е и най-лесният начин за изграждане на богатство в дългосрочен план, тъй като разпределя към много хора успехите на най-големите и най-добрите компании в света.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts