САЩ забраниха продажбата и вноса на ново комуникационно оборудване от пет китайски компании, включително Huawei и ZTE, поради опасения за националната сигурност, предаде Би Би Си.

Други изброени компании включват Hikvision, Dahua и Hytera, които произвеждат оборудване за видеонаблюдение и двупосочни радиосистеми.

Марк Зукърбърг планира да се оттегли като ръководител на Meta следващата година

Това е първият път, когато американските регулатори предприемат подобен ход от съображения за сигурност.

Hikvision заяви, че продуктите му не представляват заплаха за сигурността на САЩ.

От компанията заявиха, че решението „няма да направи нищо за защита на националната сигурност на САЩ, но ще бъде вредно и скъпо за малкия бизнес в САЩ, местните власти, училищните райони и отделните потребители да защитят себе си, домовете си, бизнеса и собствеността си."

Мъск отлага платените акаунти за сини значки в Туитър

Huawei и други компании по-рано отрекоха да предоставят данни на китайското правителство.

Федералната комисия по комуникациите на САЩ (FCC) заяви, че нейните членове са гласували единодушно в петък за приемането на новите правила.

FCC се ангажира да защитава нашата национална сигурност, като гарантира, че ненадеждно комуникационно оборудване не е разрешено за използване в рамките на нашите граници“, каза в изявление председателят на комисията Джесика Розенворсел.

Разочароващи резултати: Meta планира да започне мащабни съкращения

„Тези нови правила са важна част от нашите текущи действия за защита на американския народ от заплахи за националната сигурност, включващи телекомуникации“, добави тя.

Тъй като забраната няма обратно действие, изброените фирми могат да продължат да продават продукти, одобрени преди това за продажба в САЩ.

FCC заяви обаче, че търси коментар относно бъдещи ревизии на правилата относно оборудването, което вече е разрешено за внос или продажба, което означава, че е възможно съществуващите разрешения също да бъдат отменени в бъдеще.

Режисьор обвини TikTok за обидни коментари във видеото си

Ограниченията в САЩ са последните, наложени срещу китайски технологични фирми след опасения за шпионаж, към които американските служители стават все по-предпазливи през последните години.

При администрацията на Барак Обама действията, предназначени да ограничат достъпа на китайските телекомуникационни фирми до американския пазар, за първи път пуснаха корени. След това те бяха ускорени по време на президентството на Доналд Тръмп и продължиха при управлението на настоящия президент на САЩ Джо Байдън.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм