На американските технологични компании, които получават федерално финансиране, ще бъде забранено да строят съоръжения за „напреднали технологии“ в Китай за 10 години, заяви администрацията на Байдън.

Американските производители на чипове са засегнати от новото правило за износ в Китай

Насоките бяха разкрити като част от план за 50 милиарда долара, насочен към изграждане на местната полупроводникова индустрия. Това идва след като бизнес групи настояха за повече правителствена подкрепа в опит да намалят зависимостта от Китай.

„Самсунг“ планира да вдигне производствените цени на чиповете с до 20%

Те са изправени пред глобален недостиг на микрочипове, който забави производството.

„Ние ще въведем предпазните огради, за да гарантираме, че тези, които получават средства от CHIPS, не могат да компрометират националната сигурност. Не им е позволено да използват тези пари, за да инвестират в Китай, не могат да разработват водещи технологии в Китай за период от десет години", сподели министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо, обяснявайки Закона за чиповете и науката на САЩ.

Рекорд в търговията с чипове през 2021

САЩ и Китай са вкарани в дългогодишен спор за търговията и технологиите.

През август президентът на САЩ Джо Байдън подписа закон, ангажиращ 280 милиарда долара за високотехнологично производство и научни изследвания на фона на опасения, че САЩ губят технологичното си предимство в полза на Китай.

ЕС си поставя цел до 2030 г. да произвежда 20% от чиповете в света

Инвестициите включват данъчни облекчения за компании, които изграждат заводи за производство на компютърни чипове в САЩ.

В момента САЩ произвеждат приблизително 10% от световното предлагане на полупроводници, които са ключови за всичко - от автомобили до мобилни телефони. Това е спад от близо 40%, в сравнение с 1990 г.

ЕК ще предложи законодателство за микрочиповете

Китайското посолство във Вашингтон се противопостави на законопроекта за полупроводниците, наричайки го напомнящ за "манталитета на Студената война".

Някои американски производители на чипове вече изпитват въздействието на репресиите на Вашингтон върху продажбата на американски технологии на Китай. 

Европейският автомобилен пазар удари дъното заради кризата с чипове

По-рано този месец на Nvidia и AMD беше казано от американски служители да спрат продажбата на чипове с изкуствен интелект в Китай.

„Това наистина е удар срещу Китай и наистина ще раздуха тези пламъци по отношение на геополитическо (напрежение)“, каза Айвс от Wedbush Securities  пред Би Би Си.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм