Самолет с размерите на кола се разби в най-високата сграда в Пекин - небостъргача CITIC Tower, съобщиха пред Ройтерс двама очевидци. След инцидента полицията отцепи районa около сградата и забрани на минувачите да снимат мястото.
Сградата, известна като CITIC Tower или China Zun, е 108-етажен небостъргач, разположен в централния бизнес район на Пекин. В нея се намира централата на държавния конгломерат CITIC Group.
На мястото имаше засилено полицейско присъствие, като някои от прилежащите улици бяха затворени за движение. Полицаите не позволяваха на хората да правят снимки, а някои бяха принудени да изтрият вече заснетите кадри, докато служителите на реда ги отдалечаваха от сградата.
При удара са били повредени два стъклени панела на един от горните етажи. Към момента няма официален коментар по случая. Общинската администрация на Пекин не е отговорила незабавно на изпратеното от Ройтерс запитване за коментар извън работното време.
Куриер, с когото Ройтерс разговаря в близост до сградата, разказа, че около 18:00 ч. местно време (10:00 GMT) се е притекъл към CITIC Tower от близко място, след като чул силен трясък, когато летателният апарат с размерите на автомобил се ударил в сградата.
„Беше изключително силно – по-силно дори от фойерверки“, каза той.
По думите му е заснел видео, на което се вижда как самолетът е забит в сградата, но по-късно е изтрил записа, защото се е страхувал да не бъде заловен от полицията.
Друг куриер, с когото Ройтерс разговаря, заяви, че е дошъл на мястото, след като видял непотвърдени снимки в социалните мрежи, показващи останките на малък самолет върху пътното платно до сградата.
Публикациите в социалните мрежи за инцидента бързо бяха премахнати от китайските платформи. При търсене на името на сградата в приложението Xiaohongshu се показваха единствено публикации от четвъртък.
По улиците около небостъргача бяха разположени десетки полицейски автомобили и няколко противопожарни коли, предаде bTV.
Полицейски служител нареди на журналистите на Ройтерс да напуснат района. Попитан защо трябва да си тръгнат, той отговорил: „Всички знаем защо!“
Още по темата
- „Шофьорът на тира слезе и каза само: „Убих хората, убих хората!“
- „Синът ми още не знае, че съотборниците му са мъртви“: Говори бащата на дете от „Славия“
- Свидетел твърди, че не е имало следи от спукана гума при катастрофата с 3 жертви на „Тракия“
- Ранената в катастрофата с 3 жертви край Ямбол е в тежко състояние, прогнозата е неясна