Когато не изговаряш това, което те държи буден нощем, то започва да те изяжда – в работата, в отношенията, в теб самия.

Това каза в предаването „В тренда“ по Дарик Филип Гюров – Енфоа, автор на книгата „Не бъди г*з, а бъди мъж“.

„В една група за бизнес ни караха да измисляме идеи. Аз, тъй като пиша от много малък, реших да напиша нещо. Темата ми е лична – какво значи да си мъж? Как да се грижиш за себе си? Малко хора знаят как да го правят. Беше ми интересно какво ще излезе от това“, коментира той. 

Така започва историята на книгата, която съчетава личен опит, мъжка уязвимост и трезво мислене – рядко срещана комбинация в днешното онлайн говорене.

Да бъдеш мъж = да бъдеш отговорен и честен със себе си

„Много е сложно да отговориш какво значи да си мъж. Но за мен това включва няколко неща – да си наясно какво искаш, да разбираш емоциите си, да се грижиш за себе си – не само физически, но и психически. Да знаеш кога да говориш, с кого да го правиш и да не носиш всичко в себе си“, каза авторът на книгата. 

Гюров застъпва една важна тема, която често се подценява – способността на мъжете да комуникират. Според него истинската сила идва не от това да задържаш болката, а от това да можеш да я споделиш с някого, когото усещаш близък. Уязвимостта, казва той, не е слабост – тя е мост към по-дълбоки и истински връзки.

„Бай Ганьо още живее в нас. Но може да го надраснем.“

Попитан как изглежда перфектният балкански мъж, авторът признава, че такъв не съществува.

„Перфектен човек няма. Балансът също е труден – можем само да се стремим към него. Но всичко започва от грижата за себе си. Да знаеш какво искаш, какво можеш, какво те кара да гориш – от там се тръгва“, посочи Гюров. 

Филип не избягва и образа на Бай Ганьо – културен символ, който според него все още живее в нас, но вече е подложен на трансформация.

„Виждам как новите поколения много по-смело възприемат глобалната култура – TikTok, Щатите, Европа. Правят си интересни прически, грижат се за външния си вид. Родителите ни са израснали в друго време, което се прехвърля и върху нас, но младите имат шанс да излязат от това. Да го надраснат“, допълни той. 

Кавалерството не е отживелица – то е въпрос на уважение

В края на разговора Филип допълва, че модерното кавалерство не е старомодно, а просто трябва да бъде пречупено през принципа:

„Прави това, което искаш да ти се прави на теб.“

И ако думите му звучат като житейска философия, то е защото зад тях стои реален опит, съмнения, проби и грешки. Той не дава готови рецепти, а отваря пространство за размисъл – не само какъв искаш да бъдеш като мъж, но и какъв искаш да бъдеш като човек.

Гледайте цялото интервюто в прикаченото видео.