Цената на газа за месец ноември ще бъде под 130 лв. за мегаватчас, което спрямо октомври е поевтиняване с 45 на сто, а спрямо септември - с 64%. Това обяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Златева отчете, че в действителност от 11 октомври досега има чувствителна динамика в цените на газовите хъбове, но цената, която се очаква да бъде внесена на 1 ноември, е по-ниска от заявената на 11 октомври, която беше 166,14 лв.

КЕВР решава за цената на газа за ноември

Така по думите й цената от около 130 или малко под 130 лв. за мегаватчас ще бъде внесена в КЕВР до 9.00 ч на 1 ноември.

Деница Златева обясни, че драстичното поевтиняване на синьото гориво се дължи на два компонента. Тя изрази надежда, че и за декември „Булгаргаз“ ще успее да даде една много конкурентна цена.

Златева увери, че продължават да изпращат заявки до "Газпром" по съществуващия договор, но в отговор от руската компания получаваме нулеви количества. Тя не коментира плановете на „Булгаргаз“ да се обърне към арбитражен съд заради недоставяните от края на април количества газ, тъй като, по думите й, темата е чувствителна.

КЕВР не очаква ръст в цената на газа до края на годината

От своя страна председателят на КЕВР Иван Иванов обяви, че газохранилището в Чирен е запълнено на 88%, като до 1 ноември може да достигне и до над 90%.

По думите му в последните два месеца запълването е с по-евтин газ, така че осреднената цена ще е приемлива за крайните потребители. Той отбеляза, че с поевтиняването на газа отпадна необходимостта от поскъпване на парното, но цената му няма и да падне от 1 януари.

Иванов опроверга твърденията, че ако са продължавали доставките на руски газ, то той е щял да бъде по-евтин за вътрешния пазар. Според него, ако са били приети договорените от кабинета "Петков" 7 танкера от американската компания "Шиниър" в комбинация с доставките от Азербайджан, цената също е щяла да е по-висока. Той отчете, че след като Европа е намерила алтернативи на руския газ, неговият дял от 40% е сведен до едва 7 на сто.

Иван Иванов коментира още, че от гледна точка на нормативната уредба и поетите ангажименти към ЕС, няма вероятност битовите потребители да започнат да купуват ток от свободния пазар преди края на 2025 г. Затова той успокои домакинствата, че няма да се случат непредвидени неща с тях.

Росен Христов: Решихме да поддържаме партиите в НС с техническа експертиза

Припомняме, че Комисията за енергийно и водно регулиране се събра на открито заседание, за да обсъди цената на природния газ за месец ноември.

Предложението на „Булгаргаз" е да плащаме 166,14 лв. за мегаватчас. Предложената цена от обществения доставчик е с близо 29 на сто по-ниска спрямо настоящата, която е в размер на 233,36 лв. за мегаватчас.

Окончателното решение за цената е на енергийния регулатор и трябва да бъде взето на 1 ноември.

България и Молдова подписаха споразумение за пренос на газ чрез „Булгартрансгаз”

По-рано този месец служебният вицепремиер и министър на транспорта Христо Алексиев заяви пред bTV: "Не сме взели количествата газ от „Газпром“, които се полагат на България, но към момента, от всички действия на служебното правителство, ние нямаме и необходимост от тях“.

„За два месеца служебното правителство постигна пълна диверсификация, на много добра цена, и това ще го видите по цените за ноември, които ще бъдат под 200 лева на мегават час“, каза Алексиев.

Неочакван обрат: Сега Европа има твърде много газ

По думите му, намалената цена на природния газ се дължи до голяма степен на усилията на служебния кабинет. „Мога да ви кажа, че това, което се случи, е ефект от целенасочени усилия, защото ние обявихме прозрачни търгове за втечнен газ“, коментира Алексиев.

Той заяви, че на търговете са се явили 15 компании от Европа, САЩ и Арабския полуостров, като следващата седмица ще бъдат сключени два договора за втечнен газ за ноември на много добри цени.

За декември предстои отваряне на следващия търг. „Този месец ще отворим и офертите за средносрочния търг, не само за отоплителния сезон, но до края на следващата година“, заяви министърът.

Христо Алексиев отбеляза, че правителството ще предложи компенсации за хората, които ползват природен газ и топлоенергия.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм