Спирането на интернет в световен мащаб като мярка за контрол се е увеличило с 15% през 2021 в сравнение с предходната година. Тогава са отчетени 182 изключвания в 34 страни, съобщава Гардиън. Причините са най-различни. Най-често се прави с цел ограничаване на информацията при войни и преврати. Случва се е интернет да спре и по време на изпити, за да не се преписва. Индия е страната, която е изключвала най-много пъти интернета си - цели 106.
Как трябва да действаме при кражба на профил в социална мрежа?
В Украйна интернетът е бил спрян час преди нахлуването на Русия през февруари. В Судан и Мианмар връзката е прекъсвана след военни преврати, а в Казахстан и Етиопия са се опитали да ограничат достъпа до информация, за да предотвратят протести и гражданско неподчинение.
Всяка година милиони интернет потребители от Индия, Сирия и Йордания също губят достъп до интернет. Интересно е, че това става по време на изпитните сесии, тъй като правителствата искат да избегнат хакерски атаки и възможност за преписване.
България - на 10-о място в ЕС по достъп до бърз интернет
Спирането на интернета причинява големи икономически щети. Приблизително 5 млрд долара са загубите за изминалата година. Според Върховния комисар за правата на човека на ООН Мишел Бачелет, напред с материалните вреди, изключването на интернет се отразява отрицателно и върху правата на човека.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин се закани: Ако Западът разреши на Киев да нанесе удар навътре в Русия, ще отговорим
- Главният прокурор на Украйна хвърли оставка заради схеми с обвинители, избягвали фронта
- Украйна съобщи, че е убила руски военен, обвинен за множество смъртоносни нападения
- Почина Фетхуллах Гюлен - най-големият противник на Ердоган