Доставката на американски газ за България, "по-евтин от този на "Газпром", е политическа сделка. Това казва Алексей Белогориев, заместник-директор по енергетика в Института по енергетика и финанси на Русия в коментар на новината, че България се е съгласила да доставя втечнен природен газ от САЩ на цени, "по-ниски от тези на Газпром".
"България няма собствен терминал за регазификация на втечнен природен газ, тоест може да получава втечнен природен газ от Гърция само чрез свързващи газопроводи. Следователно във всеки случай газът идва първо от Гърция", казва Белогориев в интервю за в. Правда.
Кирил Петков се срещна с вицепрезидента на САЩ Камала Харис
Той обяснява и как става ценообразуването на втечнения газ в САЩ: "Американската администрация не втечнява самата газ, търговските компании се занимават с производството на LNG. Има компании, които втечняват газ, и има компании, които го изнасят. В САЩ това са различни компании. Тоест износителят купува газ от завода. Цената на газа на изхода от САЩ включва цената на газа на вътрешния пазар в Хъб Хенри (сега е доста висока), както и цената на втечняването. Тогава износителят все още харчи пари за транспорт. Плюс някакъв марж“, каза експертът.
Вероятно износителите предоставят отстъпки за европейските потребители, водени от политически мотиви, смята експертът.
Парламентарна комисия ще проверява защо ни спряха руския газ
"Сега цените в Европа са толкова високи, че износителите могат да си позволят някаква отстъпка за европейските купувачи. Не е много ясно обаче защо трябва да ги предоставят. Тези износители нямат нищо общо с администрацията на САЩ и защо трябва да вземат решение въз основа на някои политически мотиви, е напълно неясно“, допълва Белогориев.
Теоретично САЩ могат да направят цените на LNG по-ниски от тези на Газпром, но е трудно да се каже как да се приложи това на практика, отбеляза Белогориев.
Панев: Колкото повече алтернативи има България за внос на газ, толкова по-добре
„Ако намалите цената и добавите ограничен марж, тогава вероятно можете да постигнете цени, по-ниски, отколкото по договорите на Газпром. Договорите са направени с цена, определена по съвсем различен начин: цената е вързана към спот цената за един месец предварително в газовия хъб , там цените са едни и същи и приблизително еднакви. Като се има предвид, че цените паднаха през април, сега по договорите те са по-ниски отколкото бяха преди, защото миналия месец бяха обвързани с мартенските котировки. Сега - с априлските", допълва експертът.
На 11 май българското правителство обяви, че се е договорило с властите на САЩ за доставка на втечнен природен газ за страната през следващия месец.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм