Хората, които са срещу войната са многобройни в Русия – много повече отколкото изглежда извън границите на страната. За тях е много опасно да представят позицията си, но въпреки това го правят, коментира в ефира на Дарик руската журналистка от град Томск Маргарита Шурупова.

В началото на март, дни след началото на войната в Украйна тя напуска Русия и отива в в арменската столица Ереван, а в момента е със семейството си в България и кандидатства за убежище у нас.

Маргарита Шурупова, която освен журналист е и преподавател и екоактивист, гостува в радиопоредицата на Дарик „За медиите (само)критично”. Със свои колеги от вече закритата телевизия TV2  тя развива проекта „Очевидци на 24 февруари”, в който се разказва как се е променил живота на хората след началото на войната.

Около 200 медии са затворени или блокирани

„След 24 февруари стана ясно, че такива хора като мен им е трудно или невъзможно да останат в Русия. Защото, ако останеш, ще трябва да мълчиш. Ако говориш това, което мислиш по всяка вероятност ще те глобят и вкарат в затвора. Затова и много опозиционно настроени хора масово започнаха да бягат от Русия. Оказах се сред тях, тъй като на 4 март беше приет закон, според който за дискредитиране на действията на въоръжените сили на Русия на територията на Украйна може да бъдеш осъден на 15 години затвор”, разказа руската журналистка.

По думите й в резултат от този закон около 200 медии са били блокирани или затворени. „През първите три месеци 183 медии бяха затворени, десетки спряха работата – има медии, които изцяло прекратиха информацията за войната като вид самоцензура и информационната картина в страната стана много еднородна – започна да отговаря на изискванията на държавната пропаганда”, каза Маргарита Шурупова.

Телевизията, в която е работила - ТV2, е била закрита преди конкретния закон. „ТV2 е регионален медиен феномен, една от първите недържавни тв-компании, организирани веднага след разпада на СССР. Три десетилетия каналът предаваше обективно информация, която не беше свързана само с регионалните събития в Томска област, но и всички явления в Русия”, разказа тя.

И добави, че през 2015 година - след анексирането на Крим, е имало вълна от затваряне на независими медии в цяла Русия и ТV2 по „една много мътна причина била лишена от възможността да излъчва. „Беше ни отнет лиценза за излъчване и голяма част от екипа от около 300 души останаха без работа. Около 10 души останаха да работят в сайта”, уточни журналистката.

Заминава за Еревен - с колеги правят проекта „Очевидци на 24 февруари”

След блокирането и на сайта на ТВ2 част от колегите ни и аз в това число решихме да напуснем страната и да продължим работа зад граница. На 9 март заминах със семейството си в Ереван и там решихме да започнем проектът „Очевидци на 24 февруари”, каза още тя.

В този проект разказват историите на рускоговорящи хора, които са срещу войната и чието мнение се игнорира от държавата. Емигранти и хора, които са останали в Русия. „Мислихме, че хората в Русия няма да искат да говорят за войната и им предложихме да са анонимни, но когато разбраха, че публично може да заявят позицията си, хората съзнателно, с лицата и фамилиите си говорят”, сподели още Маргарита Шурупова.

Част от колегите в Русия, с които работим, ни помагат. Но не мога да спомена имената им, защото за тях това не е безопасно, добави още тя.

За малка значка или аватар в социалните мрежи може да бъдеш наказан

Маргарита Шурупова посочи, че хората, които са срещу войната са многобройни в  Русия – много повече отколкото изглежда извън границите на Русия.

„За тях е много опасно да представят позицията си, но въпреки това го правят. В Русия има антивоенно движение – движение като „Зелената лента” може да изгрежда наивно за хората, които не живеят в диктатура. Но в него участват ученици и студенти, които за да привлекат вниманието на обществото към това, че трябва да се прекрати войната, окачват зелени лентички по дърветата, лепят стикери. Това е опасно и може да те вкарат в затвора”, разказа още тя.  

По думите на журналистката оттук това изглежда абсурдно, но в Русия има много дела дори срещу момичета, които са си вързали зелени лентички в косите. Същото е с хората, които са облечени в дрехи с цветовете на украинското знаме – това също се възприема като антивоенно съобщение.

„За малка значка или аватар в социалните медии можеш да бъдеш наказан. Мъж е разговарял с приятел на улицата и критикувал войната, чул го е друг човек, който е направил донос, заради което мъжът е бил глобен. Същото е с учителите, които биват записвани в частни разговори от ученици и след това се оказват под следствие. Това превръща дори децата в доносници”, даде примери Маргарита Шурупова.

Това, което се показва за ситуацията в Русия не е истина – има ужасно много проблеми

По думите й за да разбере човек каква е ситуацията в Русия трябва да прекара няколко месеца там ли да пътува, за да види как живеят хората в малките градове и селата.

„Това, което виждате по картинките не е истина – ние имаме ужасно много проблеми със жизненото ниво.  Тази огромна територия е запусната изцяло, няма независим съд или фактическо самоуправление. Вече изчезнаха изобщо свободните медии. Няма обратна връзка между властта и обществото, просто се спускат директиви и често това не отговаря на истинските нужди на териториите”, разказа още тя.

„Тежко беше решението да напусна страната.  Всичко, на което беше посветен животът ми, загуби смисъл”, каза журналистката. Тя се е занимавала с наука като биолог и е преподавала на студенти. Не могла да приеме, че руският президент размахва „червеното копче” с ядрената заплаха. А като екоактивист трудно понесла да вижда сринати до земята градове в съседна страна.

Много руснаци търсят убежище в България, но повечето бягат в Грузия, Армения, Турция

„Повечето руснаци разбират, че ние сме народ и като народ носим отговорност за този режим. Затова заслужихме сигурно тези санкции”, коментира Маргарита Шурупова. Която е уверена, че като журналист трябва да продължи да информира хората.

„Това е шанс колебливите хора да променят възгледите си, от друга страна жизненото равнище ще започне стремително да пада в Русия. Когато си там вътре, се създава впечатление, че нищо не се случва - ходят на работа, в магазините има стоки. Хората си казват, че няма страшно. Но когато стане много по-зле, хората ще започнат да се питат и вероятно ще се обърнат към независимите източници на информация като нас и ще се замислят”, смята тя.

По думите й все повече руснаци подават молби за убежищи в България. „Но все пак България е визова страна и емигрантите от последната вълна са по-малко  във вашата страна – най-много са руснаците, избягали в Армения, Грузия, Турция, Киргизия, Казахстан”, уточни Маргарита Шурупова.

Чуйте целия разговор в ефира на Дарик. 

Подкрепата за „Дарик“ е осигурена от Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени в тази радиопоредица, принадлежат единствено на „Дарик“ и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.