Има политическо решение в Русия „Газпром” да не работи с нас. Това заявява служебният енергиен министър Росен Христов в интервю пред германската журналистка Ребека Щегман, предоставено на „Капитал“.
Христов уточнява, че не знае доколко това е официално или не. Въпреки това, по думите му страната ни се опитва да изпрати съобщение до Русия, че сме готови да подновим преговорите в рамките на настоящия договор. „При определени условия и това са условията, предоставени от Европейската комисия, които Германия също следва”, уточнява Христов.
Министърът допълва, че служебното правителство не се опитва да направи никакъв завой по отношение на политиката към Русия, а само да вземе вече договорени количества газ.
Служебният кабинет: Съ нами „Газпромъ“
Той се обръща към германската журналистка с въпроса защо Германия купува руски газ, след като трябва да е много щастлива, че Москва спира доставките. „Защо цялото ви правителство, бизнес, журналисти се оплакват, наричат Русия ненадежден доставчик и че не доставя обещания газ? Чувствате ли, че след 3 септември няма да се възобновят доставките на газ? Защо тогава Германия купува руски газ? Защо Франция купува руски газ? Защо Гърция купува руски газ? Много е лесно да си черно-бял“, коментира Христов.
Според него правителството на Кирил Петков е реагирало „много емоционално“ в отношенията с Русия. Като Христов изтъква, че „Газпром” е вторият най-евтин доставчик на природен газ от тези, с които сме в комуникация или преговаряме. Въпреки това в по-дългосрочен план служебният кабинет правел всичко възможно, за да осигури доставки на газ от други източници, защото Русия не е толкова надежден доставчик, но по отношение на цената са конкурентни, казва още Христов.
Петков: През септември предстоят търговете за слотове за цялата следваща година
На въпрос трябва ли България да върне руските дипломати, за да угоди на „Газпром”, Росен Христов уточнява, че „не трябва да компенсираме или да правим политически ход, с който да угодим на „Газпром” и да го направим по-щастлив и сговорчив“.
Той пояснява, че кабинетът не предлага нищо подобно, но ще се радва да види по-малко напрежение като цяло между двете страни.
Откъде България може да получи газ
Всъщност доставките на газ бяха спрени едностранно от руската страна. Това стана след отказа на България да плаща в рубли - валута, която не е договорена между двете страни. В подписания договор са описани плащания в евро и долари.
Кутев: Нито една молекула газ не е преминала в посока България през гръцката връзка
На директен въпрос на каква цена би могло да се купува от "Газпром" Христов заявява, че договорът, формулата за изчисление и самата цена са конфиденциални.
"Само за информация, "Газпром" е вторият най-евтин доставчик на природен газ от тези, с които сме в комуникация или преговаряме", заявява той и допълва:
Помпео: България не трябва да се връща към зависимостта си от Русия
"Да, най-евтин е газът от Азербайджан. Така че разликата е съществена. Искам да кажа, че хората трябва да разберат, че газът на каквато и да е цена не ни оправя. Училищата ще трябва да затворят, болниците ще трябва да затворят, защото общините няма да имат пари в бюджета да платят толкова висока цена, бизнесът ще трябва да затвори, защото не може да прехвърли инфлацията на крайния потребител. И, разбира се, въпросът с "Газпром" се използва политически".
"Постоянно слушам как завиваме наляво или надясно. Правим това или това, но не чувам някой да каже, че ние обръщаме най-голямо внимание на интереса на България", допълни министърът.
Шишков: Поет е ангажимент за завършване на газовата връзка с Гърция до понеделник
Според него Европа няма нужда от това България да бъде в позиция, която да ядосва Русия с каквито и да било действия и да носи опасност за целия Европейски съюз. „Защото, ако България бъде нападната, независимо по каква причина, това е атака срещу НАТО и срещу Европейския съюз. Тогава защо България ще застрашава сигурността на цяла Европа? Исторически, харесва ни или не, България е тясно свързана с Русия”, казва енергийният министър Росен Христов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм