Проектът "Реконструкция на български обичай и музика от XVI век" ще бъде представен днес от 18.00 ч. в Регионалния етнографски музей в Пловдив. Събитието е включено в календара на Есенения салон на изкуствата. 

Датата не е избрана случайно. 1 октомври е Международен ден на музиката. Проект е вдъхновен от сведението на немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. В българската музикална история най-ранните запазени нотни текстове на фолклорна или светска музика датират от края на XIX век.

Посетителите ще видят в звук и жива картина целия обичай, свързан с българското гостоприемство и какви са неговите корени, възстановен след проучване на писмени, изобразителни и археологически данни.

В реализирането на проекта са се включили д-р Александра Фол, маестро Ваня Консулова, д-р Калина Атанасова, музикална група Фрея, хореографът Емил Иванов, д-р Димитър Атанасов.

По проекта са взели участие и много занаятчии и майстори.