Румен Радев взе участие в президентската дискусия на инициативата „Три морета“, посветена на влошената среда за сигурност вследствие на войната в Украйна и на новите предизвикателства пред страните от региона. В тази връзка, страните участнички обсъдиха възможностите и перспективите за приобщаване към проектите в рамките на инициативата на Украйна и други страни от Източното партньорство и Западните Балкани.
По думите на Радев инвестиционният фонд „Три морета“ са направили първа голяма инвестиция в България, придобивайки значителен дял от пристанище Бургас.
Радев: Някъде да сте видяли, че заставам с ГЕРБ и ДПС?
Държавният глава допълни, че порт Бургас е най-близкото пристанище на ЕС до Босфора и придобиването ще има важна роля за насърчаване на по-нататъшната свързаност и на икономическото развитие на целия регион.
Президентът уточни, че вноската на България в този фонд е 20 млн. евро, като тук става въпрос за пъти по-голяма инвестиция.
Инициативата „Три морета“ включва 12 държави между Адриатическо, Балтийско и Черно море и цели да насърчи транспортната, дигиталната и енергийната свързаност между държавите. Стратегически партньори са Европейската комисия, Съединените щати и Германия.
Радев: Няма време за вдигане на ветото за РСМ
Предложенията по френското председателство за Република Северна Македония са най-добрите до момента, не просто за България. Те са най-справедливите, коментира президентът Румен Радев пред журналисти в Рига, където взе участие в срещата на върха на инициативата „Три морета“.
Радев поясни, че от година, заедно с двата служебни кабинета, се борят двустранните въпроси да се издигнат на ниво Европейски съюз, защото това са въпроси, които касаят фундаментите на Съюза.
По думите му най-сетне, след множество срещи и убеждавания, нашите европейски партньори са разбрали, че там е решението на тези въпроси и те вече се залагат в преговорната рамка като подход.
Димитров: Френското предложение преминава македонските червени линии
Президентът отбеляза, че имаме прогрес, визирайки готовността за промяната в конституцията на Северна Македония, но уточни, че никога не сме говорили за малцинство, а за равноправие на македонските българи заедно с другите народи, което те заслужават и Копенхагенските критерии го изискват.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Георги Иванов в Плевен: Ако искаме да изграждаме футболисти, едно от най-важните неща е да имат терени, на които да тренират
- Защо Пеевски (още) е важен?
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения
- Мила Мошелова: Премиерският пост заприлича на стажантска програма