Бившият вицепремиер по евроинтеграцията и бивш външен министър Никола Димитров заяви, че френското предложение не води към членство в ЕС.

"Искаме да започнем преговори или искаме да завършим преговорите и да се присъединим към ЕС, защото това ни отвежда в една тясна пътека, която е изключително сложна, натоварена с исканията на България, създаваща прецеденти за други страни-кандидатки, които ще ни последват, смята Димитров.

Радев: Няма време за вдигане на ветото за РСМ

В изявление пред медиите той оцени, че предложението преминава македонските позиции и червени линии и въвежда двустранни въпроси в Преговорната рамка. Димитров добави, че тази отстъпка е направена много лесно, без да се иска от България да премахне едностранната декларация от македонския език, и прехвърля отговорността на правителството.

РСМ иска „чист македонски език” в преговорната рамка с ЕС

„Ние в Северна Македония не можем да включим българската общност в Конституцията по искане на България, а България за мнозинството, за македонския народ, който говори македонски, все още не е наясно с македонската идентичност. Не я молим да признае езика ни. Държавите не признават езици, а имат задължението да зачитат правото на самоизразяване и самоопределение на македонския народ. Както направи Гърция с Преспанското споразумение. Проблемът на това предложение е първо, че то не решава македонско-българския проблем, защото отричането все още съществува. Докато България не се откаже от този дневен ред да отрезви нас, македонците, този проблем няма да бъде решен и не можем да затворим македонския въпрос с последната държава, която има проблем с това - това е България“, каза Димитров.

Проектът на двустранен протокол със Скопие вече е във външната комисия

Според него разширяването трябва да бъде обвързано с реформи, защото ако се вмъкне двустранно желание, се разрушава цялата същност.

„След всичко, през което преминахме като народ и нация“, добави Димитров, „ние заслужаваме европейска Преговорна рамка, процес, в който ще се конкурираме с другите на Западните Балкани и дори с България по отношение на демокрацията, свободата на медиите, икономиката". 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм