Исканията за реформа в Съдебната система започват да напомнят на искания за перманентна революция у нас. Това заяви по време на Откритото предизборно студио на Дарик Пловдив юристът Радомир Чолаков по темата "Закони и противодействие на корупцията". 

Според него трябва да се увеличи периодът за обществени обсъждания на различните законопроектите, съобразно най-добрите европейски практики. Дебатът може да бъде между 3 и 6 месеца, преди текстовете да бъдат внесени за гласуване в Народното събрание. Всяко изменение през последните години, включително и на Конституцията, показва, че трябва повече време за размисъл. 

В програмата си ПП ГЕРБ предвижда Висшият съдебен съвет да бъде разделен на две независими колегии - съдебна и прокурорска. Исканията да бъдат сменени сегашният състав на ВСС и главният прокурор, изглеждат като желания "Стани - да седна", просто, за да се сложат на тези позиции "наши хора", коментира Чолаков, който е кандидат за народен представител и четвърти в листата на ГЕРБ от Пловдив. Той е категоричен, че "институционалното лашкане на държавата" не води и няма да доведе до нищо добро. Според него проблемът не е в структурите на системата, а във фината настройка на законодателството. Радомир Чолаков даде пример с Германия, където присъда за убийство, извършено пред свидетели, се издава след 2 седмици, а в България след 2 години все още не е започнал наказателният процес за подобно престъпление.

На въпрос на пловдивските адвокати, свързан с функциите и целите на КПКОНПИ, Чолаков заяви, че задачата на комисията е да има превенция срещу корупцията и тя трябва да продължи да съществува. 

Справедливостта в съдебната система е много важна и тя трябва да се вижда във всеки един закон - на първо място да се изразява в равен достъп на българите до здравеопазване и образование. Така Радомир Чолаков отговори на въпроса на доц. Д-р Ангел Шопов от Юридическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", свързан със справедливостта в правораздаването и качеството на законите у нас. 

Народните представители от ГЕРБ подкрепят идеята за широка експертиза при обсъждане на законопроектите - да се дава възможност за дебат между правни експерти от различни области, преди законите и измененията в законодатството ни да се предложат за гласуване. По думите на Чолаков, в новото Народно събрание, те могат да бъдат и постоянни консултанти. 

Процесът на приемане на закони трябва да бъде забавен, за сметка на процеса на обсъждане на законите, категоричен е юристът и кандидат за депутат Радомир Чолаков.