Световната продоволствена криза е резултат от "хищническите политики" на Запада, заяви руският президент Владимир Путин.

"Западът провокира глобална продоволствена криза ... Цената на храните на световния пазар се върна на нивата от началото на годината, но все още е с 40% по-висока от тази през 2020 г.", заяви Путин на среща в Сочи, посветена на руския селскостопански сектор.

Макрон призова света да окаже максимален натиск върху Путин

Той заяви, че световната продоволствена криза е предизвикана от развитите страни с действията им по време на пандемията от Ковид-19.

"Това е пряка последица, без никакво преувеличение, от хищническата политика на най-богатите страни в света", каза Путин.

По думите му тези държави печатат пари, за да купуват хранителни запаси, което е довело до инфлация.

Лагард: Ще направя всичко необходимо, за да се преборим с инфлацията

Путин заяви, че вносът на храни в САЩ през тази година вече е достигнал 218 млрд. долара, което е значително повече от миналогодишната стойност от 185 млрд. долара.

„В момента вносът на храни в САЩ надвишава износа с 22,3 млрд. долара, което означава, че Вашингтон купува повече храна, отколкото продава”, обясни руският президент.

По отношение на износа на украинско зърно Путин отново заяви, че преобладаващата част от доставките са отишли в богати държави.

Към 23 септември само четири от 203 кораба, които са напуснали украинските пристанища, са отишли в развиващи се страни, каза той.

"От 46 кораба, които са отплавали от понеделник до петък миналата седмица, 14 са посочили като дестинация Турция, страната посредник. От останалите 32 кораба 25 са били изпратени към Европейския съюз. Дали това са най-бедните страни в момента?", каза той.

Путин: Икономическият блицкриг срещу Русия не е проработи

Прекъснат от началото на войната през февруари, износът на украинско зърно беше възобновен, след като през юли в Истанбул Турция, ООН, Русия и Украйна подписаха споразумение.

В Истанбул беше създаден Съвместен координационен център с участието на служители от трите държави и ООН, който да контролира доставките.

По отношение на износа на руско зърно и торове Путин заяви, че ситуацията е усложнена заради санкциите срещу Москва, като предупреди, че това може допълнително да влоши световната продоволствена криза.

Той каза, че Русия е "напълно е гарантирала собствените си нужди", като тази година вече са прибрани 138,7 млн. тона зърно, а през оставащите три месеца се очаква цифрата да нарасне до 150 млн. тона.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм